Öğrencilerin yaptığı bir roket, 100 km. yüksekliğe ulaştı

by Aybike Güzel
0 comment

Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) öğrencilerinden oluşan bir grubun ürettiği ve Traveler IV adı verilen yaklaşık 4 metre uzunluğunda bir roket, dünyada bir birincisi başararak 100 km yüksekliğe ulaştı.

Dünya’nın atmosferi ile dış uzay ortasındaki hudut olarak kabul edilen Karman çizgisini geçen birinci öğrenci tasarımı ve imali roket olan i Traveler IV ‘e misal roketler yapmak için farklı üniversitelerinde gayret verdiği belirtiliyor. Lakin USC öğrencileri bu yüksekliğe çıkabilen birinci küme olmuş.

 

5,1 Mach (yaklaşık 6,300 km/s) sürate ulaşmasını müteakip Dünya’ya yanlışsız düşüşe geçen roketin suratının iki paraşüt marifetiyle azaltıldığı ve bu sayede roketin nispeten sağlam bir formda Dünya yüzeyine indiği tabir ediliyor.

 

Katı yakıt kullanılarak fırlatılan rokette, tek düzey roket tasarımı baz alınmış. Bilindiği üzere çok düzeyli dizayna sahip roketler; yörüngeye ulaşmak için uçuş esnasında birbirlerinden ayrılarak, uzay ortamı için tasarlanmış iticilerini ateşliyorlar.

Bir sonraki amaç: Sıvı yakıtlı roket 

Traveler IV’ün uçuşu esnasında problemlerle da karşılaşılmış. Üniversite grubu, roket ucunun iç kısmında oluşan hasar nedeniyle uçuş güzergâhında hatalar tespit etmiş.

 

USC grubu, bir sonraki uçuş için daha fazla güç üretebilen ve yük taşıyabilen sıvı yakıtlı roket tasarlamak istediklerini belirtmişler.

 

You may also like

Leave a Comment