İngiliz şirket uzaya 4K kamera gönderdi: İşte büyüleyici Dünya manzaraları

by Aybike Güzel
0 comment
Birleşik Krallık’tan Sen isimli bir uzay şirketi, yörüngeye 4K görüntü kameraları gönderdi. Şirketin geçtiğimiz ay birinci defa test ettiği kameralar, Yeryüzü’nün büyüleyici bir görüntüsünü yakaladı. İşte 4K kalitede uzay ve Dünya manzaraları:

Sen (Space Exploration Network), uzaydan 4K kalitede gerçek vakitli canlı yayınlar yapmak maksadıyla 2014 yılında kurulmuş. Şirketin bu iş için özel olarak tasarladığı sistemi, yaklaşık beş yıl süren uzun uğraşlar sonucunda nihayet geçtiğimiz aylarda yörüngeye yerleştirildi. Altı farklı kamera ve bir bilgisayar sisteminden oluşan canlı yayın platformu şu anda bir Rus uydusunun üzerinde bulunuyor.

Sen şirketinin kurucusu Charles Black, hususla ilgili yaptığı açıklamalarda,”Uzaydan 4K kalitede canlı yayın yapabilecek teknoloji üzerinde uzun yıllardır araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu misyon ile birlikte teknolojimizi birinci defa tanıtma ve test etme imkanımız oldu. Gelecekte hem kendi uydularımızda hem de öbür uydularda kameralarımız yer alacak.”şeklinde konuştu. Charles Black, Sen’in gelecekte uzaydaki en büyük görüntü platformuna sahip olacağını söylüyor.

Sen’in kameraları ayrıyeten Yeryüzü’nden denetim edilip yönlendirilebiliyor. Şirketin canlı yayınlarını önümüzdeki devirlerde bizler de izleyebileceğiz. 

You may also like

Leave a Comment