HP Enterprise, harika bilgisayar üreticisi Cray’i eksaflop performans yarışı için satın aldı

by Aybike Güzel
0 comment
Kişisel bilgisayar firması HP ile 2015 yılında ayrılan HP Enterprise, profesyonel bilgisayarlar alanında çalışıyor. HPE, bugün yapılan açıklamayla üstün bilgisayarların ikonik ismi Cray’i 1,3 milyar dolarlık mutabakatla kendi bünyesine kattı.
1972 yılında üstün bilgisayarların babası olarak anılan Seymour Cray tarafından kurulan Cray, şuan için dünyanın en süratli bilgisayarlarından iki adedini üretmek için mukavelelere sahip. Bunların ikisi de Amerikan Güç Departmanı’nın Oak Ridge ve Argonne ulusal laboratuvarlarında yer alacak. Evvelki bilgilere nazaran bu bilgisayarlardan ismi Frontier olan AMD, Aurora olan ise Intel donanımlardan gücünü alacak. Bu harika bilgisayarlar şimdiki tabirlere nazaran 1,5 eksaflop (saniyede 1,5 kentilyon hesaplama) üzeri performansa sahip olacak.
Şimdilik var olmayan bu eksaflop düzeyi performansa sahip bilgisayarların üretimi için yarışan firmalar, devletlerin bu tip kontratlarını dolduracak. Şimdiki en süratli üstün bilgisayarların üreticisi pozisyonunda olan IBM, bunların isimlerini Summit ve Sierra koydu. Şuan için büyümekte olan bu kesim, önümüzdeki beş yıl içinde dört milyar dolarlık bir hacme ulaşacak.

Özellikle astronomi, iklim değişikliği, tıp, nöroloji ve fizik alanlarına yararlı olacak bu ölçekte muhteşem bilgisayarlar, yapay zekanın gelişimini de hızlandıracak. Frontier ve Aurora üzere üstün bilgisayarlar ise devletler tarafından birinci olarak askeri gayelerle fonlanıyor.

You may also like

Leave a Comment