Hindistan’dan elektrikli araç seferberliği

by Aybike Güzel
0 comment

Dünyanın en kalabalık 2. nüfusa sahip ülkesi olan Hindistan, ülkede kullanılan iki ve üç tekerlekli motorlu araçları elektrikli hale getirerek hava kirliliği ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmayı planlıyor.

Hindistan Hükümeti kaynaklı niyet kuruluşu NITI Aayong’un hazırladığı teklife nazaran Nisan 2023’den itibaren, tüm üç tekerlekli araçların elektrikli hale getirilmesi öneriliyor. Misal şeklide, 150cc’ye kadar motor hacmine sahip iki tekerlekli araçların da Nisan 2025’e kadar elektrikli hale getirilmesi teklif edilmiş.  

Hükümet’in adım atması halinde elektrikli motosiklet ve scooter pazarına ilaveten, ülkenin emisyon ve kirlilik bedellerinde de önemli değişikliklerin yaşanacağı söz ediliyor. Çünkü elde edilen bilgilere nazaran ülkenin karayollarında kullanılan araçların dörtte üçü, iki ve üç tekerlekli araç kategorisine giriyor.

Onlarca milyon araçtan bahsediliyor 

The Times of India gazetesi benzeri uygulamanın, kargo araçları ve okul otobüslerini de kapsayacak biçimde genişletilebileceğini belirtmiş. Gazete ayrıyeten üç tekerlekli araçlar için sübvansiyon artışı ile yakıt iktisadı alanında daha sert kurallar konabileceğini de ön görüyor.

Ülkede kullanılan iki ve üç tekerlekli araçların yollardaki hâkimiyetini resmetmek ismine paylaşılan sayılar ise bir epey çarpıcı. Ülkede,  2019 yılının 31 Martına kadar 21 milyondan fazla motosiklet ve scooter satılırken, araba ve pikap satışları 3,3 milyonda kaldığı belirtiliyor.

Elektrikli scooterların, toplam satılan araç sayısının çok küçük bir kısmını oluşturduğu vurgulanırken, kelam konusu sayı geçen seneye kıyasla iki kat artış göstermiş. Bir yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada, “Otomobil dalını elektrikli hale getirmek konusunda geride kaldık. Fakat Hindistan, iki ve üç tekerlekli araçların dönüşümü konusundaki liderliği almak için çok kararlı.” sözlerini kullanmış.

You may also like

Leave a Comment