Google Chrome’un kapalı sekmeleri biyometrik doğrulama ile daha inançlı olacak

by Aybike Güzel
0 comment

Google tarafından yayınlanan yeni bir blog gönderisinde Chrome Saklı oturumlar için biyometrik kimlik doğrulamasının tarayıcıya eklendiği duyuruldu. Bu özellik sayesinde Chrome’dan çıktığınızda açık olan bilinmeyen oturumunuza oburunun girmesi önleniyor. Bâtın sekmeye dönebilmek için parmak izi gibi biyometrik kimlik doğrulamalardan birisinin kullanılması gerekiyor.

Chrome’un saklı sekmelerine biyometrik doğrulama geliyor

Bu özellik bir müddettir Chrome’un iOS sürümünde mevcuttu, fakat artık Android’de de yaygın bir halde kullanılabilir hale geliyor. Özelliği aygıtınızda faal hale getirmek için Chrome Ayarları → Zımnilik ve Güvenlik → “Chrome’u kapattığınızda saklı sekmeleri kilitle”yi AÇIK duruma getirmeniz gerekiyor.

Chrome’u kapattığınızda Zımnî sekmeleri kilitle özelliği isminden da anlaşılacağı üzere tarayıcıdan çıktığınızda yahut öbür bir uygulamaya girdiğinizde kilitleniyor. Bu kilidi açabilmek için ise parmak izi, pin yahut yüz tarama üzere biyometrik bilgiler gerekiyor. Münasebetiyle bir oburu bâtın sekmelerinize erişemeyecek.

Google ayrıyeten, kayıtlı şifrelerinizi taramak ve bunlardan rastgele birinin ele geçirilip geçirilmediğini size bildirmek ve makûs hedefli uzantıları ayıklamak üzere şeyler yapabilen Güvenlik Kontrolü özelliğini genişlettiğini söylüyor. Google artık bu özelliğini daha proaktif bir biçime sokuyor. Artık sitelerin ne cins izinlere sahip olduğu konusunda bu özellik sizi bilgilendirmek için “daha şahsileştirilmiş teklifler ve hatırlatıcılar” sunacak. Hasebiyle dalgınlıkla onay verdiğiniz müsaadelerin denetimi kolaylaşmış olacak.

You may also like

Leave a Comment