Bilgisayar Oyunu Oynamanın Çocuklara Kazandırdığı Beş Maharet

by Aybike Güzel
0 comment

Oyun oynamak çocukların gelişimine katkı sağlıyor. Hayat maharetleri edinmelerine ve marifetlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Dijitalleşen hayatın kurallarını çocuklar oyunlarla öğrenebiliyorlar. Dijital güvenlik şirketi ESET, görüntü oyunları oynamanın çocukların manalı marifetler edinmelerine nasıl yardımcı olduğunu irdeledi.

Video oyunları artık çok tanınan. Dünya çapındaki oyuncu sayısı üç milyarı aştı. Bu süratli artış oyun konsollarının, PlayStation, Xbox ya da Nintendo üzere en tanınmış oyun platformlarının çok ötesine geçerek bilgisayarlara ve akıllı telefonlarımız aracılığıyla direkt ceplerimize ulaşıyor. Çocukların ekran karşısında geçirdikleri hareketsiz vakit, ebeveynler için büyük bir telaş kaynağı olmaya devam etse de oyun oynamanın yararları da var.

Oyunlar çevrimiçi hale geldikçe, oyuncular ortasındaki etkileşim de yeni düzeylere ulaştı. Yalnızca birkaç yıl evvel, çocuklar oluşturdukları koleksiyonlar ya da spor oyunlarında elde ettikleri muvaffakiyetler hakkında konuşmak için heyecanla okula koşarken, artık dünyanın her yerinden arkadaşlarıyla birlikte görüntü oyunları oynuyorlar. Oyun içi sohbet özellikleri gerçek toplumsal etkileşime imkan tanıyor. Bu da bağlantı ve işbirliği marifetlerini geliştirmenin yanı sıra, küme içinde tesirli bir halde nasıl çalışılacağını öğretiyor. Evvelden toplumsal ilgiler okul yerleşkesiyle sonluydu. Artık çocuklar dünyanın her yerinden beşerlerle konuşabiliyor, kendi ortamlarının dışında yeni gerçeklikler keşfedebiliyorlar. Yeni lisanlar öğrenmek için birinci adımları atabiliyor ya da farklı kültürel birikimlerin farkına varabiliyorlar.

Hakemli bir mecmua olan Games for Health Journal, insanların ruh halini ve yaşadıkları gerilimi inceleyen bir çok araştırmanın pasif bir mola verme, internette gezinme ya da rahatlatıcı aktiflik yapmakla karşılaştırıldığında görüntü oyunları oynamanın daha bariz güzelleşmeler sağladığını belirtiyor. Ayrıyeten, görüntü oyunları bir muvaffakiyet duygusu verebilir. Çocuklar görüntü oyunlarıyla misyonları başarmanın yararlarını, tertip ve planlamanın ehemmiyetini ve yeni maharetler edinmenin onları daha âlâ sonuçlara ve ödüllere nasıl götürebileceğini öğrenebilir.

Çocukların oyun oynarken ekrana yapışmış üzere görünmelerinin bir nedeni var. Bu da oyunlarda çoklukla ortamlarındaki değişiklikleri algılamalarını ve bunlara daha uygun reaksiyon vermelerini sağlayan çok odaklanma, anlık reaksiyonlar ve süratli karar verme ihtiyacıdır. Tıpkı vakitte imajları, karakterleri ve saklı geçitleri hatırlamanın yanı sıra haritalarda gezinmek zorunda olmak, hafızanın ve ayrıntılara gösterilen itinanın geliştirilmesine yardımcı olur.

Oyunlar sorun çözme marifetlerini geliştirmenin, sonraki düzeylere ilerlemek için gerekli tahlilleri bulmak üzere mantık ve yaratıcılığın nasıl kullanılacağını öğrenmenin uygun bir yoludur. Oyunlar, çocukların problemleri daha küçük modüllere ayırmayı ve daha sonra her seferinde tek modül üzerinde çalışmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bu, çocukların karmaşık sıkıntıları nasıl yönetebileceklerine yönelik gelişmelerine katkı sağlayabilir. Yeni sıkıntıları çözmek için evvelki tahlilleri nasıl kullanacaklarına dair bir anlayış geliştirmelerine ve bu süreçte başarılı “sayısal düşünürler” haline gelmelerine yardımcı olmak için de âlâ bir yol olabilir.

Verilerin nasıl okunacağını, farklı araçların nasıl çalıştığını ve farklı ölçümlerin nasıl okunacağını anlamak, çocukların etraflarındaki dünyayı anlamalarına yardımcı olan kıymetli becerilerdir. Günümüzün bilgilerle çevrelenmiş toplumunda, etrafımızdaki birçok bilgiden nasıl mana çıkarılacağını öğrenmek, manalı irtibatlar kurmak, sağlam yargılara ulaşmak ve ikna edici argümanlar oluşturmak, çocuklarınızın ömürleri boyunca âlâ durumda kalmasını sağlayacaktır. Eleştirel düşünme temel bir ömür maharetidir ve üstte sıralanan öteki maharet ve yatkınlıklarla birlikte, onların kendine güvenen ve sorumlu yetişkinler haline gelme yolunda ilerlemelerini sağlayacaktır.

Bunlar öğrenilmesi gereken hünerler olsa da, çocuklara istedikleri vakit, istedikleri şeyi oynamalarına müsaade vermek için kâfi değil. Ebeveynlerin, belli bir oyunun çocuğun yaşına uygun olup olmadığı ve çocuğun yaşı ne olursa olsun, oynanan oyunların okul performansı, uyku tertibi, ekran dışında geçirilen vakit ve davranışlar üzerinde nasıl bir tesiri olduğu üzere dikkat etmeleri gereken birkaç nokta;

  • Çocuğunuza bir oyun satın alırken, PG değerlendirmesini (ya da dengini) denetim edin.
  • Uygulama içi satın alma yapılan oyunlardan kaçının; zira bunlar pazarlama numaralarını berbata kullanır ve oyuncuların, daha ileri düzeylere geçme hakkını satın alarak oyun içi ilerlemeye dayalı öğrenme hünerlerini es geçmeye imkan sağlar.
  • Çocuklarınıza ergenlikten genç yetişkinliğe geçerken biraz mahremiyet tanımanız gerekiyor olsa da, oyunların sırf konutunuzun ortak alanlarında oynanmasını sağlayın. Bu biçimde davranışlarını denetleyebilirsiniz. Ancak onları ısrarla denetim etmemeniz gerektiğini de unutmayın; bunun yerine inanca dayalı bağlantılar kurmayı hedefleyin ve oynadıkları oyunları öğrenmeye hatta siz de oynamaya çalışın.
  • Oyun saatleri ve mühleti üzerinde evvelden muahede yapın. Bu biçimde, çocuklar da vakitlerini nasıl istedikleri üzere planlayacaklarını öğrenebilirler.
  • Oyun vakitleri dışında oyun bildirimlerini kapatın ve çocuklarınızın telefonlarının yanı sıra PlayStation, Xbox yahut Nintendo Switch, gibi konsollarda ebeveyn kontrolü özelliklerini kullanın.
  • Çevrimiçi olarak nasıl inançta kalacakları, siber zorbalığın ne olduğu, karşılaşabilecekleri dolandırıcılık tipleri ve çevrimiçi ortamda tanıştıkları herkesin umdukları kadar düzgün kalpli olmayabileceğinden bahsedin.

You may also like

Leave a Comment