Google, 14 yıldır birtakım şifreleri düz metin olarak sakladığını itiraf etti

by Aybike Güzel
0 comment
Çevrimiçi hesaplarımızın güvenliği, koyduğumuz şifre kombinasyonlarının gücüyle gerçek orantılıdır. Kullanıcı olarak bizlere, kırılması gereken güç şifreler belirlemek düşse de, şirketlere de şifrelerimizi en inançlı halde saklama sorumluluğu düşüyor. Görünüşe bakılırsa Google 14 yıldır bu güvenliği sağlayamadı.

2005 yılından beri devam ediyordu

Google üzere dünyanın en büyük şirketlerinden birinin, kullanıcı şifrelerini inançlı bir biçimde sakladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şirket şeffaflık ismi altında yaptığı açıklamalarda, birçok G Suite müşterisinin şifrelerini, herhangi bir şifreleme yapmadan düz metin şeklinde sunucularına kaydettiğini itiraf etti. İşin makus tarafı ise bu durumun 2005 yılından 2019 yılına kadar sürmüş olması.

Google yaptığı açıklamalarda buna neden olan sorunun tespit edildiği an prestijiyle çözüldüğünü ve bundan etkilenen bir kullanıcının olmadığını açıklamış olsa da, kullanıcıların tam olarak tatmin olduğunu söylemek mümkün değil. Bundan kısa bir mühlet evvel de Facebook’un milyonlarca Instagram kullanıcısının şifrelerini düz metin formunda sakladığı ortaya çıkmıştı.

You may also like

Leave a Comment