GlobalFoundries bir iştirakini daha sattı

by Aybike Güzel
0 comment

Bu yılın başlarında girdiği mali krizden bir türlü kurtulamayan GlobalFoundries evvel 7nm çalışmalarını durdurdu sonrasında da birer birer tesislerini satmaya başladı. Elektromekanik üretim tesisleri ve New York tesislerinin akabinde özelleştirilmiş yonga kısmı Avera Semiconductor da elden çıkarıldı.

Avera Semiconductor kimdir?

Globalfoundries bilindiği üzere IBM’den özelleştirilmiş yongalar – ASIC tasarlayan Microelectronics kısmını satın almıştı. Geçen yıl da Avera Semiconductor ismiyle bu kısmı bir iştirak haline getirmişti. Avera Semiconductor 25 yıllık tarihinde 2000 tasarım yapan, 850 çalışana sahip olan ve 14nm sürecinde 3 milyar dolarlık gelir elde eden bir kısımdı.

Avera Semiconductor’ın gayesinde kablolu ve kablosuz ağ ekipmanları, baz istasyonları, bilgi merkezleri, yapay zekâ sistemleri, savunma sistemleri ve havacılık dalı yer alıyor. Avera yüklü olarak 14nm ve 12nm süreçlerinde ASIC tasarımı yapıyor. Daha olgunlaşmış teknolojiler arayan müşterilere ise 7nm sürecinde teklifler de sunuluyor. ARM işlemciler, performans odaklı SRAM’ler, yüksek performans odaklı gömülü işlemciler üzere pek çok kıymetli teklifler mevcut.

Ayrıca iştirak içerisinde daha âlâ bant genişlikleri, I/O ünitelerine darboğazın aşılması, zar alanının ve gecikmenin azaltılması üzere çalışmalar da var. İştirakin patronluğunu ise IBM Microelectronics satın alındığında firmaya katılan Kevin O’Buckley yapıyor.

Yeni iştiraki satın alan ise Marvell oldu. 950 milyon dolar ödeme yapacak olan Marvell yeterli bir performans elde edilirse 90 milyon dolar daha ek ödeme kelamı verdi. Böylelikle GlobalFoundries kasasına 1 milyar dolar civarında para girecek.

Satın alım ile Marvell’in hitap ettiği bölümlerin sayısı ve alanı artacak. Bilhassa altyapı yarıiletken tahlilleri alanında başkan olan firma bu destek ile gücünü daha da arttıracak. Ayrıyeten muahede kapsamında GlobalFoundries belirli bir mühlet yeni ortağına yonga üretimi de yapacak.

 

You may also like

Leave a Comment