Cep telefonu işletim sistemi KaiOS, 100 milyondan fazla aygıtta kullanılıyor

by Aybike Güzel
0 comment
Son birkaç yıl içerisinde akıllı olmayan cep telefonlarında ihtilal yapan KaiOS işletim sistemi, bu aygıtları şimdiye kadar yalnızca Android ya da iOS aygıtlarda gördüğümüz kritik işlevlerle zenginleştiriyor. Daha şimdiden dünya çapında üçüncü en çok kullanılan taşınabilir işletim sistemi KaiOS, hedefini 1 milyar kullanıcı olarak belirtiyor.
Geçen yıl Google’dan 22 milyon dolar yatırım alan firma, Google Arama, Haritalar ve Asistan uygulamalarını platforma ekledi. Yeni gelen 50 milyon dolarlık yatırım da TCL kaynaklı ve platformun yeni pazarlara girmesini sağlayacak.
2018 yılında başarılı bir Afrika girişi yapan KaiOS, stratejik partnerleri Google, Facebook ve Qualcomm’un da dayanağı ile kullanıcı sayısı ve gelirinde artış yaşadı. Araştırmacılara nazaran cep telefonu sektörü 2022 yılında 28 milyar dolarlık bir hâle gelecek. Bu basamaktan sonra bu telefonlara akılsız telefon denir mi maalesef bilemiyoruz.
KaiOS CEO’su Sebastien Codeville, yaptığı açıklamada şu kelamları kullandı:
“Misyonumuz bireylerin, tertiplerin ve toplulukların yeni imkanların kapılarını açmaları için taşınabilir erişime sahip olmalarını sağlamak, ayrıyeten gelişmiş bölgelerde de akıllı telefonlara alternatif sunmaktır.”
KaiOS yüklü telefonların örneklerinden olan Nokia 8110 4G, yeni kuşak kabiliyetlerin tam olarak sergilendiği bir ünite. Dokunmatik olmayan denetim için optimize edilmiş arayüz yeniden de HTML5 uygulamalar, 4G, GPS ve NFC üzere işlevleri sunuyor. Google’ın da dayanağıyla yakın vakitte çok daha fazla beşere ulaşacak, hayatlarını geliştirecektir.

You may also like

Leave a Comment