avignon yolculuğu

Fransa’da 6 yol gezisi rotası

by Aybike Güzel
0 comment

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ve çok fazla para harcamadan ortamınızı değiştirmek ister misiniz? Neden bu yaz yol gezisini test etmiyorsunuz? Araba, motosiklet veya karavanla, tatiliniz sırasında aynı ülkenin çeşitli yerlerini veya bölgelerini keşfetmek fikirdir. Buradaki amaç, özgürce dolaşırken şehirleri veya bir ülkeyi keşfetmektir. Diğer ülkelerde, karayolu gezisi özellikle turistler arasında popülerse, Fransa’da bu uygulamanın kalkmak için mücadele ettiği belirtilmelidir. Ancak her bölgeye özgü mirası ve ülkenin zenginliğini keşfetmenin en iyi yolu budur. Brittany ve Aubrac bölgesinden özgürlüğe giden yoldan, Fransa’da yapılacak 6 muhteşem yol gezisi.

Efsanevi Nationale 7 ve özgürlüğe giden yol

Fransa’yı arabayla gezmek ister misiniz? Efsanevi ulusal 7, ülkenin önemli ve tarihi yollarından biridir. “Tatil rotası” olarak da bilinen National 7, uzun bir süre Fransa’nın en uzun ulusal yoluydu. Yaklaşık 1000 kilometre uzunluğundaydı.

Bugün artık bu şekilde yok, çünkü 20. yüzyılda yapılan çalışmalar sırasında bölümlerin çoğu bölüm yollarına indirildi. Bununla birlikte, yolculuğunu sorunsuz bir şekilde takip edebilirsiniz. Böyle bir yolda Avignon’daki Papaların şatosu, birkaç katedral, Fontainebleau ormanı vb. gibi inanılmaz yerlere hayran kalabilirsiniz… Kısacası! National 7, Fransa’da kaçırılmaması gereken bir yolculuktur, harika vakit geçirmek için bu bölümde ihtiyacınız olan her şey var. Tek yapmanız gereken birkaç günlüğüne araç kiralamak ve seyahatinizin konaklama/aşamalarını planlamak.

Yolculuk 2: Özgürlüğe giden yol

Fransa'da yol gezisi

Tarih konusunda tutkulu musunuz? Seyahat etmeyi sever misin? Eğer öyleyse, özgürlük yolunda görüşmek üzere. 1145 kilometrelik bu yol Normandiya’dan araba ile yapılacak. 1939’dan 1945’e kadar gezegen ölçeğinde silahlı çatışma sırasında Fransa’nın özgürlüğüne haraç öder.

Üzerinde Lüksemburg’un eski kenti, Utah Plajı, Saint-Malo Surları, Fontainebleau ve ormanı gibi birçok yeri hayranlıkla seyredebilirsiniz… Bu sayede toplam üç ülkeyi ziyaret edeceksiniz: Lüksemburg , Fransa, Belçika. Ayrıca UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak sınıflandırılan yaklaşık 10 site keşfedeceksiniz.

Yol Gezisi 3: Alsace’nin şarap rotaları

alsace yolculuğu

Daha önceki iki yolculuğa kıyasla, tamamı Alsace’de bulunan şarap rotası sadece 157 kilometre uzunluğunda. Böyle bir mesafe, muhteşem Alsas üzüm bağlarını ve birkaç pitoresk köyü keşfetmeniz için yeterlidir.

Ek olarak, yolun yakınında Strasbourg Noel pazarına, Katedral’e, Europa Park’a, Kirwiller köyüne hayran olabilirsiniz. Buna Haut Koenigsbourg kalesi gibi başka harikalar da eklenir. Hava izin verirse, muhteşem Vosges manzaralarını keşfetmek için Route des Crêtes boyunca yürüyüş yapın.

Yol Gezisi 4: Napolyon Rotası

Arkadaşlarınızla Alpes Maritimes’i ziyaret etmek ister misiniz? Ulusal yol 85 olarak da adlandırılan Napolyon yolu yaklaşık 400 kilometreyi aşıyor. Bu sayede yolculuğunuz sırasında muhteşem manzaralar ve büyüleyici köyler keşfedebileceksiniz: Grasse (dünya parfüm başkenti), güzel Sisteron şehri vb.

Ancak Laffrey rampası denilen kısımda çok dikkatli olmanız gerekecek. İkincisi, Fransa’daki en tehlikeli ve en dik yollardan biridir. Bu nedenle, seyahatleri sırasında bu bölüme katılmak isteyenlerin daha iyi hazırlanmaları gerekir. Bunu yapmak için yola çıkmadan önce frenlerinizi ve hidrolik seviyelerini kontrol etmeniz gerekecektir. Bir haritayı almak veya bavulunuzu hazırlamak bir yolculuğa hazırlanmak için yeterli değildir. Ayrıca güvenliğinizi de düşünmelisiniz.

Yol Gezisi 5: Loire kalesinin ziyareti

Loire şatosunu keşfedin

Küçükken Walt Disney’in prensesi veya prensi rolünü oynamayı hayal ediyor muydunuz? Route des Châteaux de la Loire’da bir yolculuğa çıkarak hayaliniz gerçek olacak. Kilometrelerce uzanan bu bölüm, mantar evlerinin mahzeni Château d’Azay-le-Rideau gibi 45’ten fazla tarihi mekanı keşfetmenize veya ziyaret etmenize olanak tanır. Buna Touraine’in bağı Château de Chambord da eklendi.

Fransa’daki bu yolculukta, ziyaretler çoktur. Bu nedenle yapılacak en iyi şey, mutlaka ziyaret etmek istediğiniz tarihi yerleri bu bölüme yazmak olacaktır. Ayrıca, aceleniz yoksa ve zamanınız varsa, bonus yerlerinde bir tur atın. Her neyse, Loire kalelerini ziyaret etmek, aile, arkadaşlar ve sevdiklerinizle keyifli, unutulmaz anlar geçirmektir. Aynı zamanda, Fransa hakkında daha fazla bilgi edinmek için hareket özgürlüğünün tadını çıkarmaktır….

Yol Gezisi 6: Atlantik tarafında

Huzur ve sessizlik içinde seyahat etmeyi sever misiniz? Bu yol gezisi size en güzel kıyı manzaralarını sunuyor. Toulouse’a giderken iki seçeneğiniz var, ya Avrupa’nın en büyük plajı olan Côte d’Argent’a giden yolu ya da Landes de Gascogne Bölge Tabiat Parkı’ndan geçen yolu tercih edin. Zaman izin verirse, kutsal Lourdes şehrinde de bir mola verin. Pirene etekleri ve Bordeaux şehrinin kaliteli şarapları arasında hiç sıkılmanıza gerek yok.

Fransa’da yol gezileri

Fransa’daki yolculuğunuzu seçmek artık size kalmış. Özgürlük Yolu, Ulusal 7, Rota Napoléon, Alsace’nin şarap rotaları arasında, ailenizle iyi vakit geçirmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız. Fransa’da neden bir yolculuğa çıkıldığını hala merak edenler için bilsinler ki, minimumla yaşamanıza, ucuza seyahat etmenize, kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize, harika güzellikteki yerleri keşfetmenize olanak tanır… Kısacası! o kadar çok faydası var ki hepsini listelemek birkaç sayfa alacak.

You may also like

Leave a Comment