seyahat fotoğraf albümü

Seyahat fotoğraf albümü oluşturmaya yönelik ipuçlarım

by Aybike Güzel
0 comment

Seyahatlerinizden döndüğünüzde nasıl bir seyahat fotoğraf albümü oluşturacağınızı mı merak ediyorsunuz? Biz de bu aşamadan geçtik ve size verebileceğim bazı tavsiyeleri ve düşünceleri vermeyi öneriyorum.

Fotoğraf seçimi

Bu ilk adım, ama şüphesiz en uzunu! Çekebildiğiniz tüm çekimlerden fotoğraflarınızı seçmeli, fotoğrafı beğenirseniz değiştirmelisiniz (yıllardır LightRoom kullanıyoruz) ve ardından seyahat fotoğraf albümünüzü başlatmak için temalarına göre sınıflandırmanız gerekecek.

Bu benim için en uzun aşama, çünkü genellikle iki haftalık bir geziden birkaç bin fotoğrafla dönüyorum… Evet, evet, sadece bu!
Sonunda, oluşturma sırasındaki ihtiyaçlara bağlı olarak seyahat fotoğraf albümünde kullanılacak veya kullanılmayacak yaklaşık 200 tane seçiyorum.

Kitap mı yoksa seyahat fotoğraf albümü mü?

Ardından, fotoğraflarınızı nasıl sunmak istediğinizi düşünmeniz gerekecek. Bir hikaye anlatan bir kitabınız olmasını mı yoksa daha klasik bir fotoğraf albümü oluşturmayı mı tercih edersiniz?

Son yıllarda, fotoğraf kitabı biçimini seçtik. Gerçekten çok güzel ve akşamları dışarı çıkardığınızda çok az etkisi oluyor.

Fotoğraf albümü daha sonra seyahatlerimizi birkaç görüntü üzerinden anlatıyor. Zaman zaman metin ekliyoruz, ancak çoğu zaman sadece fotoğraflardan oluşuyor.

Seyahat fotoğraf albümünüz için bir format tanımlayın

Ardından, seyahat fotoğraf albümünüzün oluşturulması için bir çevrimiçi hizmet sağlayıcı bulmanız gerekecek. Birkaç tane var ve hepsi neredeyse aynı formatları sunuyor.

Bu nedenle klasik 29×22 cm veya daha fazla XXL formatı arasında hangi kitap formatını beğendiğinizi bulmanız gerekecek.

Bu adımı önemli buluyorum çünkü her seyahatten sonra bir fotoğraf kitabı yapmayı planlıyorsanız, ben de onları kitaplığımda saklayabilmek için aynı formatta olmasını tercih ediyorum. Daha sonra, bazıları biçimleri ve stilleri değiştirmeyi tercih ediyor! Ne yapmak istediğinizi görmek size kalmış!

Avantajı, bugün fotoğraf albümlerinin %100 özelleştirilebilir olması ve dilediğiniz gibi yapabilmenizdir.
Tam sayfa fotoğraf içeren bir sayfa, 4 fotoğraftan oluşan bir mozaik ve küçük bir metin içeren bir sayfa.

Fotoğraf albümünüzü oluşturun

fotoğraf kitabı oluşturma

En uzun ikinci adım… Seyahat fotoğraf albümü oluşturmak!

Her şey, kitabın kompozisyonu için kullanacağınız ön biçimlere bağlı olacaktır. Yalnızca fotoğraflarınızı yerleştirmeniz gerekiyorsa, oldukça hızlıdır.
Arka planlarınızı, metinlerinizi seçmek istemeniz durumunda, daha uzun olacaktır.

Sonunda, iyi bir sonuç elde etmek için hala birkaç saate ihtiyacınız olacak.

Küçük bir tavsiye, eğer kitap özel bir gün içinse, önceden ayırtmanızı tavsiye ederim, çünkü güzel bir seyahat fotoğraf albümü oluşturmak için gereken süreyi genellikle hafife alıyoruz!

Geçen Noel için bir tane yapmak istediğimi hala hatırlıyorum ve sadece 3 gün içinde fotoğrafları seçme ve kitabı tasarlama konusunda başarılı olmak için bir yarıştı.

Bu yüzden kendinizi cehennem gibi bir yarışta bulmamak için acele etmeyin, testler yapma, çalışma seanslarınıza ara verme ve hepsinden önemlisi fotoğraf albümünüzü sakince değiştirme fırsatına sahip olacaksınız.

Sonuçta asıl mesele bu değil mi? Akşamları ve anlarınızda fotoğraflarınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilmek için.

You may also like

Leave a Comment