Ford’dan insansı otonom teslimat robotu: Digit

by Aybike Güzel
0 comment

Online alışveriş ve otonom teknolojiler, son devirde ismini çok sık duyduğumuz kavramlar ortasında. Kelam konusu iki kavram birinci bakışta birbiriyle alakasız üzere görünse de, dünyanın önde gelen şirketleri bu ikiliyi tıpkı potada eritecek teknolojik eserler üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda hareket eden Ford, Digit ismini verdiği otonom teslimat robotunu tanıttı.

Digit; Ford ve Agility Robotics iştirakinde yürütülen Ar-Ge çalışmalarının eseri. İnsan üzere görünen bu iki bacaklı akıllı robot, hafif bir materyalden üretilmesi sayesinde yalnızca 20 kg ağırlığa sahip. Engebeli yerlerde rahat biçimde yürüyebilen otonom teslimat robotu, pürüzleri istikrarı bozulmadan aşabiliyor.

Otonom robot, Ford’un şoförsüz araçlarıyla taşınıyor 

Kendi kendine katlanarak hayli küçük bir hacme ulaşabilen otonom robot, belirtilen adrese teslimatını yapmak için Ford’un şoförsüz aracıyla taşınıyor. Son noktaya ulaşıldığında araçtan inen robota muhtaçlık duyacağı tüm bilgi kablosuz olarak iletiliyor. Teslimatını problemsiz gerçekleştiren Digit, paketin sahibine bildirim göndermeyi de ihmal etmiyor.

LİDAR ve stereo kameralarla donatılan otonom robotun bilhassa merdiven inip çıkma performansı ile uzmanları etkilediği söyleniyor. Aşağıdaki görüntüden Ford’un otonom robotu Digit’in tanıtımını izleyebilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment