Federal Havacılık Yönetimi; “ 737 Max’ların tekrar uçacağı tarih ile ilgili net bir bilgi yok”

by Aybike Güzel
0 comment

Otuz üç ülkeden toplam 57 yetkili Boeing’in 737 Max uçaklarının mukadderatını görüşmek üzere; Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Forth Worth Teksas’ta bulunan ofisinde Perşembe günü bir ortaya gelmişti.

Tüm gün süren görüşmeler sonucunda ise açıklama FAA lideri Dan Elwell’dan geldi. Elwell, Boeing’in 737 Max uçaklarının tekrar havalanacağı tarihle ilgili bir açıklama yapmak için şimdi erken olduğunu söz etti.

 

Gerçekleştirilen toplantıyla ilgili epeyce olumlu kanaat edindiğini vurgulayan Elwell’e karşılık Boeing ise bir açıklama yayınladı. Şirket yaptığı açıklamada, “FAA’nın içinde bulunduğumuz süreci global ortakların önüne koyması ve onları bir ortaya getirerek, 737 Max’lerin ilişkin oldukları yere dönmelerini sağlama uğraşını takdirle karşılıyoruz. FAA’nın bizden talep ettiği bilgileri kendilerine sunduğumuzda, bir sertifikasyon uçuşu talep etmek için hazır olacağız. Şayet her şey yolunda giderse, Kuruma gerekli sertifikasyon dokümanlarının son halini sunacağız.” tabirlerini kullanmış.

 

Hatırlanacağı üzere Boeing, toplamda 346 insanın hayatına mal olan Lion Air ve Etiyopya Havayollarına ilişkin uçakların karıştığı kazalara sebebiyet veren yazılım sebebiyle uçuşları durdurulan 737 Max’lere ilişkin kusurları düzelttiğini açıklamıştı. Lakin şirketin bunu bir sertifikasyon uçuşuyla da belgelemesi gerekiyor.

Bu kapsamda Elwell, “Boeing’den müracaat evraklarını tamamlamasını bekliyoruz. Max uçuşlarını askıya alan öbür ülkeler ise kendi kararlarını kendileri verecek.” açıklamalarında bulunmuş.

Diğer ülkeler, FAA’nın kararını bekliyor 

ABD menşeili ve öteki ülke havayollarının da artan yolcu taleplerini karşılayabilmek ismine 737 Max’ları bir an evvel havada görmek istedikleri söyleniyor. Uzmanlara nazaran ABD dışındaki ülkeler, FAA’nın vereceği kararı bekliyor ve alınacak karar doğrultusunda harekete geçmeyi düşünüyor.

You may also like

Leave a Comment