Facebook ve Twitter, Beyaz Saray’ın düzenleyeceği toplumsal medya doruğuna davet edilmedi

by Aybike Güzel
0 comment
Sosyal medyanın en büyük iki oyuncusu olan Facebook ve Twitter’la ilgili olaran epey enteresan bir haber gündeme düştü. CNN’in yayınladığı bir rapora nazaran önümüzdeki Perşembe günü Beyaz Saray‘ın düzenleyeceği toplumsal medya tepesine garip bir formda Facebook ve Twitter davet edilmedi.

Facebook ve Twitter şikayet konusu

CNN‘e konuşan kimi yetkililer, bunun şaşırtan olmadığını ve bu zirvenin sağ merkezli bir şikayet oturumu formunda geçeceğini tabir ettiler. Düzenlenecek olan bu dorukta, büyük teknoloji şirketlerinin yaşadıkları ve yaşattıkları zorluklar masaya yatırılacağı belirtilmiş olsa da, toplumsal medya deyince akla gelen ilk iki şirketin, oturumun dışında tutulmasının ise farklı nedenleri var.

Washington Post geçtiğimiz hafta yayınladığı bir haberde, toplumsal medya devlerini eleştiren çok sayıda sağcı avukat olduğunu bildirmişti. Bu avukatlar Facebook ve Twitter’ın muhafazakarlara karşı önyargılı olduklarını ve sansür uyguladıklarını sav ediyorlar. Şirketler her ne kadar bu iddiaları reddetmiş olsalar da, yapılacak olan bu oturumun ana hususlarından birinin de bu olacağı belirtiliyor. ABD Lideri Trump da bu mevzuda açıklamalar yapmış ve büyük teknoloji şirketlerinin nizamlı aralıklarla denetlenmesi gerektiğini savunmuştu. Mevzuyla ilgili olarak iki şirketten de şimdi bir açıklama gelmiş değil. Lakin Beyaz Saray’ın reaksiyonları üzerine çekmemek için son bir atakla bu şirketleri davet edebileceği söylentileri de mevcut.

You may also like

Leave a Comment