Qualcomm 215 yonga seti giriş düzeyini şahlandıracak

by Aybike Güzel
0 comment

Bugün hala daha 100$ bandı altındaki akıllı telefon segmentinde hayli tanınan ve gelişmekte olan ülke pazarlarında alım gücü nedeniyle ilgi görmeye devam ediyor. Google, Android Go ile bu seviyeyi standarda bağlamaya çalışıyor. Ayrıyeten 64-bit uygulama dayanağı mecburiliği ile üreticileri çıtayı arttırmaya zorluyor.

Qualcomm 215 Mobile Platform neler sunuyor?

Qualcomm da bu manada yeni bir yonga seti geliştirdi. 28nm sürecindeki Qualcomm 215 Mobile Platform ismindeki yonga seti 4 adet Cortex-A53 çekirdeğini temel alıyor ve evvelki jenerasyona nazaran yüzde 50 performans artışı sağlıyor. Adreno 308 grafik ünitesi oyun performansını yüzde 28 arttırırken Hexagon sinyal işlemcisi de çift kameralara imkân tanıyor.

Diğer taraftan Full HD görüntü kaydı, 1560 x 720 ekran çözünürlüğü, çift manzara sürece motoru, QuickCharge dayanağı, Bluetooth 4.2, NFC, çift SIM ve çift LTE çizgi dayanağı, daha verimli batarya kullanımı biçiminde yeni özellikler mevcut ve bunlar 2xx yonga serisinde birinci kere karşımıza çıkıyor.

Qualcomm 215 Mobile Platform ile bilhassa çok ucuz akıllı telefonlarda farklılaşmayı sağlayacak. Örneğin çift kamera, derinlik sensörü, süratli şarj, çift LTE çizgisi, yüksek ekran çözünürlükleri, Full HD görüntü kaydı günümüz ucuz telefonlar pek rastlamadığımız özellikler.

 

You may also like

Leave a Comment