Instagram yapay zeka takviyesiyle saldırgan içerikli yorumları azaltmayı hedefliyor

by Aybike Güzel
0 comment
İnternet ve toplumsal medyanın yaygınlaşması ile birlikte beşerler görüş ve kanılarını özgürce belirtme bahtına sahip oldular. Bunun avantajları olduğu üzere maalesef ki dezavantajları da mevcut. Örneğin beşerler bu mecraları diğerlerini aşağılamak ve küçük düşürmek üzere kabul edilemeyen davranışlar için de kullanıyorlar. Fakat Instagram bu gidişata son vermeye kararlı.

Kısıtlama seçenekleri geliyor

Şirketin resmi blog sayfasında çevrimiçi zorbalıkla mücadele ismi altında, Instagram’a getirilecek yeni düzenlemeler duyuruldu. Bunlardan birincisi, kullanıcılar yorum yazarken, yapay zekanın da yardımıyla yorumu göndermeden evvel rahatsız edici olabileceği hakkında ikaz gösterilmesi olarak açıklanıyor. Kişi bu durumda yorumu göndermekten vazgeçebilecek.

İkincisi ise yorum yapılan kullanıcı açısından âlâ bir gelişme. Yapılan açıklamaya nazaran kullanıcı rahatsız edici bulduğu kişinin yorumlarını kısıtlama bahtına sahip olacak. Bu kişinin yorumları öbürleri tarafından görüntülenemeyeceği üzere, kullanıcı yorum yaptığı kişinin Instagram’da ne vakit etkin olduğunu da göremeyecek. Bu kısıtlamalar da istenildiği vakit kaldırılabilecek.

You may also like

Leave a Comment