Elon Musk, SpaceX’in internet dağıtıcı 60 uydusundan fotoğraflar paylaştı

by Aybike Güzel
0 comment
Pazar günü SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından atılan tweette ortaya çıkarıldığı üzere Starlink uydu ağının birinci 60 üyesi fırlatmaya hazır hâlde bekliyor. Starlink uyduları, yeryüzüne yakın yörüngede bulunarak düşük gecikmeli ve yüksek süratli internet hizmetini kablolarla uğraşmadan sunacak.
SpaceX, Starlink vazifesinin birinci çalışan ünitelerini, 12 bin uydudan yalnızca 60 adedini tek fırlatmada bulunduruyor. Amerikan Federal Bağlantı Komitesi (FCC) tarafından SpaceX’e verilen müsaade kapsamında firma iki küme fırlatması yapabilecek. Bir ekip uydu 4409 ünite içerecek ve sonraki grup 7518 üniteden oluşacak. İkinci ünite, birincisine kıyasla daha düşük bir yörüngede yer alacak. Bu uydular, senkronize hareket ederek Dünya üzerindeki her bölgeye internet sağlayacak.
FCC müsaadesine nazaran SpaceX, bu uydulardan yarısını önümüzdeki altı yıl içinde fırlatabilecek. Şimdiye kadar TinTin A ve TinTin B isminde iki test Starlink uydusunu gönderen SpaceX, bu test ünitelerinden elde edilenlere nazaran planlarını güncelledi ve yörüngeyi bir ölçü alçalttı.
Paylaşılan tweete nazaran Starlink projesinin birinci 60 uydusunu bir Falcon roketiyle fırlatmaya hazırlanan SpaceX, Elon Musk’ın sözüne nazaran son sürüm uyduları içeriyor. Planlanana nazaran uydular 15 Mayıs’ta Cape Canaveral, Florida’dan fırlatılacak.

Uzayda devasa uydu kümeleri oluşturup internet hizmeti sağlamak isteyen firmalardan birincisi SpaceX değil. OneWeb, Telesat, LeoSat ve Amazon da misal projeler üzerinde çalışıyor. OneWeb birinci 6 uydusunu Şubat ayında fırlatmıştı ancak SpaceX bu fırlatmadan sonra büyük bir üstünlük kazanacak üzere görünüyor.

You may also like

Leave a Comment