Hollanda polisi tarafından mahkumlara takılan takip aygıtları, kusurlu yazılım sebebiyle arıza verdi

by Aybike Güzel
0 comment

 

Hataların düzeltilmesi ve daha güzel performans vaatleriyle yayınlanan yazılım güncellemeleri, birçok vakit işlerini yanlışsız yapsalar da bazen ön görülemeyen problemlere yol açabiliyor.

Hatalı bir yazılım güncellemesi bu sefer görece çok daha büyük bir meseleye yol açtı. Hollanda emniyet güçlerinin suçluları takip için kullandığı ayak bileği monitörlerine gelen güncelleme, aygıtlarda bir arızaya neden oldu.

 

Şartlı salıverilen ya da konut mahpusunda tutulan mahkumlara takılı vaziyette bulunan takip aygıtlarına gelen ve monitörleri denetimsiz bırakan güncelleme nedeniyle, 100’lerce mahkûmun uzunca bir müddet takip edilemediği belirtiliyor.

9 Mayısta yayınlandıktan sonra kelam konusu arızaya sebep olan güncelleme lakin saatler süren bir uğraş sonucu düzeltilebilmiş. Geçen bu mühlet zarfında ise polis, kimi mahkûmların kaçmayacağından emin olmak için şahısları tekrar tutuklamış.

 

Yaşanan bu gelişmenin Hollanda için bir birinci olmadığı da tabir ediliyor. 2018 yılının Ağustos ayında, bir GSM operatörüne ilişkin servis ağında yaşanan kesinti sebebiyle 450 ayak bileği takip aygıtının devre dışı kaldığı ve polis tarafından benzeri hareket usullerine başvurulduğu söyleniyor.

Toplum güvenliği sağlam altyapıya bağlı 

Hapishanelerdeki doluluk oranlarına da olumlu katkı sağlayan ve hatalı ile şüphelilerin takibini kolaylaştıran takip aygıtlarına ilişkin genel bir mecburiyetin; sağlam bir irtibat ve yazılım altyapısı muhtaçlığı olduğunu vurgulayan uzmanlar, en ufak bir arızanın toplum güvenliğini tehlikeye atabileceği ikazında bulunuyorlar.

You may also like

Leave a Comment