Elektrikli Porsche Taycan’ın kabini birinci kere görüntülendi

by Aybike Güzel
0 comment

Alman üretici Porsche’nin yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştığı ilk tam elektrikli modeli Porsche Taycan’ın kabini birinci sefer kameralara yansıdı. Taycan Forum’da paylaşılan görseller, Taycan’ın kabin kısmında sona yaklaşıldığını ve konsol tasarımının konseptten üretime geçişte pek değişmediğini gösteriyor.

Porsche Taycan’ın kabin imgelerine bakıldığında, üç yıl evvel tanıtılan Mission E konseptine büyük oranda benzediği göze çarpıyor. Konsolun ortasından ön yolcunun önüne kadar uzanan geniş bir bilgi-eğlence ekranına yer veriliyor. Şoför ve ön yolcuyu ayıran kısma baktığımızda ise en üstte geniş bir havalandırma, çabucak altında ise klima ayarlamalarının yapıldığı öbür bir dokunmatik ekran karşımıza çıkıyor.

Konsept araç ile Porsche Taycan arasındaki benzerlikler şoför tarafında da devam ediyor. Sportif üç kollu direksiyonun kullanıldığı kısmın çabucak sol tarafında büyük bir Start/Stop düğmesi göze çarpıyor. Kavisli ve oval yapıdaki dijital gösterge panelinin de varlığını sürdürdüğü konsolun merkezinde bulunan kronometre/saat ayrıntısı da Sport Chrono paketine işaret ediyor. Lakin Porsche modellerinde opsiyonel olarak sunulan bu paket için şimdi resmi bir onay gelmiş değil.

Serinin en üstünde ‘Porsche Taycan Turbo’ bulunacak

Elektrikli Porsche Taycan’ın farklı konfigürasyonlarla satışa sunulacağı resmi olarak onaylandı. Bu versiyonların en doruğunda “Turbo” modeli yer alacak. Porsche Taycan Turbo’da ön ve art tekerleklere güç veren iki elektrik motoru bulunacak. Toplamda 600 beygir güç üreten bu motorlar Taycan’ın 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniyenin altında tamamlamasına imkan verecek. Porsche Taycan Turbo’nun sürüş menzili 500 kilometre civarında olacak.

Sürüş testlerine devam edilen elektrikli Porsche Taycan’ın tanıtımı Eylül ayında yapılacak. Porsche, tanıtımdan sonraki ilk yıl 20 bin adet Taycan üretmeyi planlıyor.

You may also like

Leave a Comment