Dünyanın en eski insan ayak izleri keşfedildi!

by Aybike Güzel
0 comment
Çok sayıda fosil ispatı insanlığın anavatanını, Homo sapiens’in yaklaşık 300.000 yıl önce daha evvelki tiplerden birinci defa ayrıldığı Afrika’da bir yer olarak gösteriyor. Fakat bu kıssayı anlatan yalnızca kemikler değil; aletler, sanat yapıtları, yiyecekler ve öteki izler de çağdaş insanın cetlerinin nasıl yaşadığı ve dünyaya nasıl yayıldığına dair boşlukları doldurmaya yardımcı oluyor.

En eski insan ayak izi

Bir mühlet evvel memleketler arası bir bilim insanı grubu, çeşidimizin bir üyesine ait bilinen en eski fosil ayak izlerini tespit etti. Grup, Güney Afrika‘nın Cape güney sahilindeki yedi ‘iknozit’in (eski insan izlerinin bulunduğu yerler) tarihlerini hesapladı ve bunların 71.000 ila 153.000 yıl arasında değiştiğini buldu. Sonuncu alan, dünyanın bilinen en eski Homo sapiens ayak izleri unvanının sahibi oluyor.
Bu da Ümit Burnu kıyılarının, kuzeydeki komşuları öteki bölgelere göç etmeye başlamışken bile, on binlerce yıl boyunca beşerler için gereğince rahat bir yer olduğunu gösteriyor. Başka ayak izi ispatları, çağdaş insanların yaklaşık 120.000 yıl evvel Arap yarımadasına ve yaklaşık 22.000 yıl evvel de Kuzey Amerika’ya ulaştığını gösteriyor.

Yeni çalışmadaki araştırmacılar, optik olarak uyarılmış lüminesans olarak bilinen bir formül kullanarak Güney Afrika ayak izlerini tarihlendirmeyi başardılar. Esasen, bilim insanları bir örnekten kuvars taneleri ve öbür mineralleri alıyor ve bunları iyonlaştırıcı radyasyona maruz bırakıyor. Bu süreçten sonra taneciklerin ışıma formu, güneş ışığını en son ne vakit gördüklerini ya da öteki bir deyişle ne kadar vakittir gömülü olduklarını ortaya koyuyor. Takım bölgede daha fazla müsaade bulunabileceğini düşünüyor.

You may also like

Leave a Comment