Airbus ve Boeing’in rakibi Çinli COMAC birinci ticari uçuşunu gerçekleştirdi

by Aybike Güzel
0 comment
14 yıllık geliştirme sürecinin akabinde Çin üretimi C919, 28 Mayıs’ta yolcularıyla birlikte birinci ticari uçuşunu gerçekleştirdi. China Eastern Airlines, Çin’in C919 dar gövdeli yolcu uçağını MU9191 sembol numarasıyla ticari bir rotada uçmak için kullandı. Yeni uçağın birinci yolcuları Pazar günü mahallî saatle 10:45’te Şanghay Havalimanı’ndan havalandı ve 13:10’da Pekin‘e indi.

C919, Çin Ticari Havacılık Şirketi’nin (COMAC) bir projesi ve şu anda Çin’de tasarlanan ve inşa edilen en büyük yolcu uçağı olma özelliğine sahip. Geliştiricilerin savlarına nazaran, uçağın menzili 5,555 km’ye kadar çıkmakta. China Eastern Airlines tarafından kullanılan yolcu uçağı, business ve ekonomi olmak üzere iki sınıfa sahip bir konfigürasyonda ve bu versiyonda 164 yolcuya kadar taşıyabiliyor.

Binden fazla uçak siparişi alındı

C919’un geliştirmesi, iki büyük havayolu şirketi olan ABD’li Boeing ve Avrupalı Airbus’a yeni bir rakip getirme stratejisinin bir modülü. Geliştiriciler, yeni uçağın dar gövdeli Airbus A320neo ve Boeing 737 MAX ile rekabet edebileceğini belirtiyorlar.

Bu başarılı ticari uçuşun öncesinde uzun bir geçmiş var. COMAC Corporation uçak projesi üzerinde çalışmaya 2008 yılında başladı. Birinci test uçuşu 2017 yılında gerçekleşti, lakin sertifikasyon sırasında ortaya çıkan problemler şirketin uçağın teslimatını geciktirmesine neden oldu. Uçuş müsaadesi 2022 yılına kadar verilmedi ve birinci uçak o yılın sonlarında China Eastern Airlines‘a teslim edildi.

Geçmişte yaşanan zorluklara karşın COMAC, üretimi beş yıl içinde yılda 150 uçağa çıkarmayı planlıyor. Tıpkı vakitte, şirket temsilcilerine nazaran, 2023 yılı başı prestijiyle çeşitli havayollarından binden fazla uçak siparişi almış durumdalar.

You may also like

Leave a Comment