Çin’den tezli uzay projesi: 10 yıllık ‘asteroit-kuyruklu yıldız’ misyonu

by Aybike Güzel
0 comment
Uzay araştırmalarına yaptığı yatırımlarla son vakitlerde sıkça gündeme gelen Çin, yeniden farklı bir proje üzerinde çalışıyor. Uzak Doğu ülkesi, sadece tek bir uzay aracı kullanarak hem bir asteroiti hem de bir kuyruklu yıldızı keşfetmeye çalışacak.

Yerel haber ajansı Xinhua tarafından verilen bilgilere nazaran; geliştirilecek olan uzay sondası evvel Dünya’ya yakın bir pozisyonda bulunan 2016 HO3 isimli asteroite gidecek ve göktaşının yüzeyine iniş yapacak. Yüzeyde örnek unsurlar toplayacak olan aracın sonrasında topladığı örneklerle bir arada Dünya’nın yörüngesine geri döneceği ve burada iki kesime ayrılacağı belirtiliyor.

2016 HO3 asteroitinde toplanan örnek hususlar bir kapsül yardımıyla Yeryüzü’ne indirilecek. Uzay aracının başka kesimi ise Dünya’ya iniş yapmayacak ve direkt olarak 133P/Elst–Pizarro isimli kuyruklu yıldıza yanlışsız hareket etmeye başlayacak. Dünya ve Mars’ın kütleçekiminden faydalanacak olan aracın kısa müddette asteroit jenerasyonuna ulaşıp 133P’nin yörüngesine yerleşmesi bekleniyor.

133P/Elst–Pizarro, yapısı prestijiyle olağandan biraz farklı bir kuyruklu yıldız. Mars ve Jüpiter ortasındaki asteroit jenerasyonunda bulunan 133P, hem asteroit hem de kuyruklu yıldız özelliklerini gösteren hibrit yapısal özelliklere sahip. “Kuşak kuyruklu yıldızı” kategorisinde bedellendirilen 133P’nin ayrıyeten bir asteroit ismi de var: 7968 Elst-Pizarro.

‘Asteroit ve kuyruklu yıldız’ misyonunun 2022 yılında başlaması ve tam 10 yıl sürmesi bekleniyor. Çinli araştırmacılar bu vazifeden elde edecekleri datalarla birlikte iki cismin yapısını, yörüngelerini, biçimlerini, boyutlarını ve öteki karakteristik özelliklerini daha uygun anlamayı umuyor.

Çin’in gelecek uzay planları saymakla bitmiyor

Çin, bu usul uzay misyonlarında aslında vazifenin bilimsel gayelerinden çok ülkeye kazandıracağı itibarı önemsiyor. Uzak Doğu ülkesi, milyarlarca dolarlık uzay misyonlarında yakaladığı başarılarla birlikte ABD ve Rusya üzere dünya devleriyle tıpkı arenada olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Çin’in uzay araştırmalarındaki maksatlarında baktığımızda ise saymakla bitmeyen birçok plan görüyoruz. Uzak Doğu ülkesinin şu an için öncelikli amacı 2020 yılında Mars’a bir müşahede aracı indirmek. Bundan çabucak sonra da 2022’de Gök Sarayı 3 (Tiangong 3) isimli dev uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirme planı var. Son olarak Jüpiter ve Uranüs’e de uzay araçları göndermeyi hedefleyen Çin, en son maksadını ise 2030’lu yıllarda Ay’a bir insan indirmek olarak belirledi. 

You may also like

Leave a Comment