Çin yeni otonom amfibi aracını duyurdu

by Aybike Güzel
0 comment

Otonom teknolojilerindeki son gelişmeler artık savaşların insansız araçlar ortasında yaşanacağını gösteriyor. Çin hem karada hem de denizde gidebilen yeni hücum aracı Marine Lizard’ı duyurdu.

Marine Lizard nedir?

Marine Lizard bir amfibi araç yani hem suda hem de karada gidebiliyor. Su üzerinde 50 knot sürate ulaşan amfibi karaya çıktığında ise paletlerin üzerine oturarak saate 20 km süratle gidebiliyor. Radar ve elektro-optik sistemleri sayesinde yolunu kendisi bulabiliyor, mahzurlardan kaçınabiliyor. Aracın dünyada birinci olduğu söz ediliyor.

Yaklaşık 12 metre uzunluğundaki araç hava ve deniz araçlarına karşı füzelerle donatılmış. Ayrıyeten bir çift ağır makineli silah da yer alıyor. Askeri maksatlar için üretilen Marine Lizard epeyce donanımlı bir yapıya sahip.

Marine Lizard aracı, ordunun taktik ve sızma operasyonları için geliştirdiği üçlü çatışma kombinasyonuna dahil olacak. Bu kombinasyonda silahlı İHA ve insansız gemiler bulunuyor. 8 Nisan itibariyle fabrikadan çıkan Marine Lizard yakın vakitte tatbikatlara başlayacak.

 

You may also like

Leave a Comment