Çin Hükümeti Windows yerine yerli işletim sistemine geçiyor!

by Aybike Güzel
0 comment

Çin’in Windows’a alternatif yerel bir masaüstü işletim sistemi arayışı uzun zamandır bilinen bir gerçek. Uzun yıllar uğraştıktan sonra, ülke bu yönde henüz kayda değer net bir ilerleme kaydedemedi. Kamu kurumları ve insanlar bugüne kadar Microsoft‘un Windows işletim sistemine büyük ölçüde bağımlı kalmaya devam ediyor, ancak bu önümüzdeki yıllarda değişebilir.

South China Morning Post’un raporuna göre, Çin hükümeti, Windows ve Apple macOS gibi Amerikan yapımı işletim sistemi yapılarına duyulan ihtiyacın yerini alabilecek bir masaüstü işletim sisteminin geliştirilmesine öncülük ettiğini ortaya çıkardı.

Çin Windows yerine yerli işletim sistemini ciddi ciddi geliştiriyor

Devlete ait China Electronics Corp.’un yan kuruluşu olan Kylinsoft, yeni çabaya öncülük eden firmaların başında geliyor. Şirket bu konuda, Ulusal Endüstriyel Bilgi Güvenliği Geliştirme Araştırma Merkezi gibi çeşitli yerel kuruluşlarla ortaklık kurduğunu da duyurdu. Şirketin ilk hedefi, daha fazla programcıyı bu projeye katkıda bulunmaya teşvik etmek adına “openKylin” adlı bir açık kaynak kod topluluğu oluşturmak.

Çin’in açık kaynak kodla geliştirdiği FreeBSD işletim sisteminin masaüstü görünümü

Şu anda, Windows yüzde 85’lik bir pazar payıyla Çin’de hakim durumda iken, macOS ise yüzde altının biraz üzerinde kullanım istatistiklerine sahip. Ülkede kullanımda olan birkaç Linux dağıtımı da var, ancak her birinin pazar payı sadece yüzde birin çok altında kalıyor. Kylinsoft, Kylin Linux’u National University of Defense Technology ile işbirliği içinde geliştirdi ve yalnızca istatistiksel verileri tutmak için geliştirilmiş.

Çin’in bu işletim sistemi girişiminin başarılı olup olmayacağını görmek ilginç olacak, ancak olmama ihtimali de bir hayli yüksek. Onlarca yıldır geliştirilmekte olan olgun işletim sistemlerini değiştirmek zor bir görev ve Çinli teknoloji şirketleri genelde Batılı firmaların patentlerini ve projelerini kopyalamakla bir hayli meşhurlar.

Kylin firması hakkında az bilinen bir gerçekse, bir noktada, FreeBSD işletim sisteminin yüzde 99’un üzerinde *intihal edilmiş kod olduğudur ve bu, firmanın birkaç yıldır itibarını zedeleyen bir durum. Modern sürümleri Linux tabanlı iken hem Windows hem de macOS’tan açıkça ilham alan bir kullanıcı arayüzüne sahipler. Hatta Microsoft’un geçmişteki korkunç güncelleme adlandırmasına (“Kylin V10 Service Pack 1”) sahiptir.

*İntihal: Aşırılmış, kopya çekilmiş.

Yerli işletim sistemi konusunda belki daha da çarpıcı olan durum ise Çin’den gelen pazar araştırmacılarının bile yeni projeye şüpheyle yaklaşması olabilir. Pekin’den kıdemli bir analist olan Liu Dingding, Global Times’a yaptığı açıklamada Windows ve macOS’a meydan okumanın zor olacağını söyledi. Çin’in yerel bir işletim sistemi için bir uygulama ekosistemi kurması daha da zor olacak. Huawei’nin HarmonyOS ve AppGallery mağazası ile mobil alanda öğrendiği kötü bir örnek de var.

You may also like

Leave a Comment