Bir periyot sona erdi: BlackBerry Messenger (BBM), 31 Mayıs prestijiyle kapanıyor

by Aybike Güzel
0 comment
WhatsApp ve Facebook Messenger’dan çok evvel, BlackBerry aygıt sahiplerinin birbirleriyle kolay kolay sohbet etmelerini ve içerik paylaşmalarını sağlayan BlackBerry Messenger (BBM) vardı. Kesim son on yılda çok değişti ve BlackBerry artık telefon pazarının öncü şirketlerinden biri değil. BBM’i canlı tutmaya çalışan şirket artık bu cephede de yenilgiyi kabul etti.
BlackBerry birkaç yıl evvel telefon üretmeyi bıraktı. Markasını ise şu an Android takviyeli BlackBerry telefonlar çıkaran TCL‘ye lisansladı. Kanadalı şirket çok fazla alternatif olan iletileşme pazarında rekabet edebilmek için BBM çapraz platformu geliştirip fonksiyonelliği arttırsa da bu gayretleri yeterli gelmedi.
Kullanıcılar, arkadaşlarının ve ailesinin kullandığı mesajlaşma platformlarına akın edince BBM için bir manada çöküş başladı. Şirket de artık gayretlerinin bir sonuç getirmeyeceğine kanaat getirmiş olacak ki BlackBerry Messenger hizmetini 31 Mayıs 2019 prestijiyle kapatmaya karar verdi.

Kurumsal sürümü etkilemeyecek

Alınan kapatma kararı, büsbütün başka bir uygulama olan BlackBerry Messenger’ın kurumsal sürümünü (BBMe) etkilemeyecek. BlackBerry Limited bugün BBM Enterprise‘ı ferdi kullanıma açtığını duyurdu. Şirket bu kararı “BlackBerry’nin sadık BBM kullanıcılarına saygısı nedeniyle” aldığını söylüyor.
BBMe uygulaması bugünden itibaren Google Play Store‘dan indirilebiliyor. Yakında App Store‘da da yayınlanacak. Birinci yıl kullanım ücretsiz olacak lakin daha sonrasında kullanmaya devam etmek isteyenlerin altı aylık abonelik için 2.49 dolar ödemeleri gerekecek.

You may also like

Leave a Comment