Apple’ın WWDC 2019 etkinliğinde duyuracağı tüm yenilikler

by Aybike Güzel
0 comment
Apple her yıl nizamlı olarak gerçekleştirdiği 2019 Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nı (WWDC 2019) bu yıl 3-7 Haziran tarihleri ortasında San Jose mesken sahipliğinde yapacak. Teknoloji devi bu aktiflikte aygıtlarını geliştirmek ve müşterilerle olan bağlarını güçlendirmek için bir dizi yeni özellik ve iyileştirmeleri duyuracak.
WWDC 2019, 3 Haziran tarihinde başlayacak ve odak noktası, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV’yi çalıştıran işletim sistemlerindeki yenilik ve güncellemeler olacak. Birinci iPhone’u 2007 yılında piyasaya süren Apple, her geçen yıl taşınabilir işletim sistemlerini yenilemek için agresif bir yaklaşım izlemiştir. Kendi aygıtları için kendi işletim sistemlerini kullanan şirket, bu alanda rakiplerinden benzersiz bir istikamete sahip diyebiliriz. Artık şirketin 2019 Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda kullanıcılara duyuracağı yeni özelliklere geçelim.

İOS 13’e gelecek olan yenilikler

– Yukon kod ismiyle geliştirilen iPhone ve iPad’lerin yenilenmiş işletim sistemi iOS 13, geçen yıl planlanan özellikler de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda yenilikler ve iyileştirmeler içeriyor. Şirket ayrıyeten 2020 yılında piyasaya süreceği Azul kod isimli iOS 14 üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Bu sürümün gelecek yılki iPhone için 5G dayanağı sunması ve yeni AR fonksiyonelliğini desteklemesi bekleniyor.
– Kullanıcı arayüzünde çeşitli düzeltmeler olacak. Ana ekranın sol tarafında görünen widget’lar daha pak bir görünüme sahip olurken, yapılan süreçlerdeki animasyonlara yenileri eklenecek.
– Karanlık Mod, gece kullanımları için optimize edilmiş siyah ve gri yüklü bir arayüzle gelecek. Bu ayarlara Denetim Merkezi’nden kolay erişilip müdahale edilebilecek.
– Apple, sözcükleri yazmak için kullanıcıların klavyedeki harfleri tek bir hareketle kaydırabilmelerini sağlayan yeni bir seçeneği test ediyor. Bu özellik Android telefonlardaki seçeneklere benziyor ve SwiftKey gibi üçüncü taraf iPhone uygulamaları ile rekabet edecek.
– Günlük aktivitelerinizi daha yeterli özetleyen yeni bir ana sayfaya sahip Sıhhat uygulaması yer alacak. Bu kısımda işitme sıhhati için yeni bir kısım olacak. Bu kısımda de kulaklığınızdaki ses düzeyi ve dış ortam gürültüsü ile ilgili çeşitli bilgiler yer alacak. Ayrıyeten, Clue, Flo ve Ovia üzere bayanların adet döngülerini takip eden uygulamalarla yarışacak kapsamlı bir özellik de geliyor.
– Kullanıcıların iPad’lerini ikinci bir Mac ekranı olarak kullanmalarına imkan sağlayan ve üçüncü taraf uygulamalara gerek bırakmayacak olan Duet Display ve Luna Display özellikleri de bu sürümle birlikte kullanıcılara sunulacak.
– App Store’da bulunan birkaç yapılacaklar listesi uygulamasıyla rekabet edebilecek güncellenmiş bir Reminders uygulaması. Yeni uygulama dört varsayılan kısımdan oluşacak. Bugün yapılacak işler, tüm vazifeler, zamanlanmış vazifeler ve işaretlenmiş vazifeler. Her kısım, kullanıcıların yeni vazifeler ekleyebileceği farklı bir renkle gelecek.
– Apple’ın aygıt kullanımını denetleme aracı olan Screen Time‘a eklenen yeni bir özellik, ebeveynlerin ne vakit bağlantı kurup kuramayacaklarını sağlayacak. Örneğin bir ebeveyn çocuğunun akşamları ondan öbür kimseyle temas kuramamasını sağlayabilecek. Apple son vakitlerde birden fazla ebeveyn kontrol uygulamasını App Store‘dan kaldırdığı gerekçesiyle de eleştirilmiş ve bunu kapalılık kaygıları için yaptığını belirtmişti.
– Yenilenmiş Apple Books uygulaması, güncellenmiş ilerleme takipçisi ve yeni bir ödül sistemi metoduyla kullanıcıları daha fazla okumaya teşvik edecek.
– iMessage uygulaması ise insanların profil resmi yahut görünen isimlerini kimlerin görebileceğini belirleyecekleri WhatsApp gibisi bir güncelleme alacak. Ayrıyeten uygulamaya, Animoji ve Memojileri göndermek için özel bir menü de eklenecek.
– Güncellenmiş olan Haritalar uygulaması, mesken yahut iş adresleri üzere sık kullanılan pozisyonların ayarlanmasını ve bu pozisyonlara gitmeyi kolaylaştıracak. Kullanıcılar gittikleri yerlerle ilgili kümeler oluşturup fotoğraflar ekleyebilecekler. Bu yenilik şirketin Google Haritalar ve Waze uygulamaları ile olan rekabetini arttıracak.
– Apple, arkadaşlarımı bul ve iPhone’umu bul üzere servislerini GreenTorch adlı bir uygulama ile birleştirecek. Yeni birleşik uygulama, bir kullanıcının aygıtlarını bulmak için Find Network (Ağ Bul) isminde gelişmiş bir özellik içeriyor. Bu özellik, aygıtların Wi-Fi’ye yahut bir hücresel ağa bağlı olmasa bile izlenmesine imkan tanıyor.
– Yerleşik e-posta uygulaması tek tek hususları sessize alma, belirli e-postaları engelleme ve daha kolay bir klasör idaresine sahip olacak biçimde güncellenecek.
– Apple’ın yatma vakti özelliğinin yükseltilmiş bir versiyonu olan Uyku Modu’da gelecek olan yenilklerden biri. Yatma vakti özelliği kullanıcıların uyuyacakları ve uyanacakları saatlerde iPhone’ları tarafından uyarılmalarını sağlıyor. Lakin yeni gelecek olan Uyku Modu (Sleep Mode) etkinleştirildiğinde, aygıtın rahatsız etmeyin özelliği açılacak, kilit ekranı karartılacak ve tüm bildirimler susturularak daha konforlu bir uyku çekmeniz sağlanacak.
– Şirketin akıllı mesken teknolojisinin bir kesimi olan Home uygulaması, güvenlik kameralarıyla daha da entegre olacak ve geçmiş kayıtlar izlenebilecek.
HomePod hoparlörü farklı kullanıcıların seslerine cevap verebilecek ve birden fazla çok kullanıcılı mod oluşturulabilecek.
– Fotoğtaf ve web ilişkilerini paylaşmak için daha organize bir paylaşım arayüzü gelecek. Bu arayüz, kullanıcıların en sık bağlantı kurduğu şahısları temel alarak, onlarla içerik paylaşmalarını kolay bir hale getirecek.
– Şirket, Safari web tarayıcısı için yeni bir indirme yöneticisini test ediyor ve kullanıcıların bilgisayarlardaki üzere tek bir yerden indirmelere erişebilmesi sağlanacak. Güncellenecek olan Dosyalar uygulaması üçüncü taraf uygulamalarla daha uyumlu çalışacak.
– iPad, çoklu vazifeler için güncellenmiş bir arabirimin yanında, ana ekranda ince ayarlar ve tıpkı uygulamanın farklı sürümleri ortasında geçiş yapma özellikleri üzere farklı yeteneklere sahip olacak.
– Apple işletim sistemine işitme aygıtı takviyesini daha âlâ bir halde entegre etmeyi planlıyor. Bu bağlamda Ayarlar uygulamasının ana sayfasında daha kapsamlı bir Erişilebilirlik ayarları menüsüne yer verilecek.

MacOS 10.15’e gelecek yenilikler

– Apple birinci defa, iPad uygulamalarını yazan geliştiricilerin, uygulamalarını Mac üzerinde de çalışabilmesine müsaade verecek. Bu yenilik, uygulamaların geliştirme süreçlerini kolaylaştıracağı üzere MacOS ekosistemini birkaç yeni uygulama ile genişletecek. Geliştiricilerin de uygulamalarının farklı versiyonlarını Apple’ın iPhone ve Mac App Store’larına sunmaları gerekecek. Lakin yeni yazılım geliştirme seti ile temel kodu iki defa yazmak zorunda kalmayacaklar.
– Bu yılki konferansın ötesinde Apple, iPhone uygulamalarını önümüzdeki yıl Mac’te çalışabilmesini sağlamayı planlıyor. Şirket, iPhone, iPad ve Mac uygulamalarını rastgele bir Apple aygıtta çalışabilecek biçimde tek indirme sürecinde birleştirmeyi amaçlıyor. Apple’ın App Store’ları da birleştirebileceği de sızan bilgiler ortasında.
– Apple ayrıyeten bu yıl Mac’e birkaç iPad uygulaması getirmeyi planlıyor: Podcast uygulaması ve iOS 13 işletim sisteminde birleştirilecek olan iPhone’umu Bul ve Arkadaşlarımı Bul uygulamaları.
– Ayrıyeten standart bir Mac programı olarak geliştirilen yeni bir Apple Music uygulaması da gelecek.
– Mac’e gelen öbür şirket içi yazılımlar ise şu halde: Ekran Süresi, Bildiriler uygulaması için efektler ve çıkartmalar, Siri Kısayollar uygulaması ile entegrasyon (şirketin Siri komutlarını yazmak için geliştirdiği yeni servisi) yeni bir Reminders (Hatırlatıcı) uygulaması ve güncellenmiş bir Apple Books uygulaması.
– Geliştirici konferansı yazılım odaklı olsa da Apple çoklukla aktiflikte yeni donanım duyuruları da yapıyor. Bu yıl için yenilenen bir Mac Pro masaüstü bilgisayar ve J290 olarak kodlanan yüksek dinamik aralığı sunan, yeni bir harici monitör de tanıtılabilir.

WatchOS 6’ya gelecek yenilikler

– Şirket, App Store’u direkt Apple Watch akıllı saatlere de ekleyecek. Böylelikle kullanıcılar hareket halindeyken uygulamaları indirebilecek ve diğer aygıta gerek duymadan bağımsız bir tecrübe yaşayacak.
– Apple, Sesli Notlar uygulamasını iPhone, iPad ve Mac’ten, Apple Watch’a getiriyor. Böylelikle kullanıcılar artık akıllı saatlerine sesli notları kaydedebilecekler.
– Apple ayrıyeten akıllı saatlerine Animoji ve Memoji çıkartmaları da eklemeyi planlıyor.
– Apple Watch ayrıyeten akıllı saatinizden sesli kitapları dinlemek için bir Apple Books uygulaması ve bir Hesap Makinesi’de alacak.

– Şirket akıllı saatine sıhhatle ilgili iki yeni uygulama daha ekliyor. Birincisi ilaç alma zamanlarını hatırlatacak olan Dose (Doz) uygulaması. İkincisi ise bayanların adet döngülerini takip edebilecekleri Cycles (Döngü) uygulaması olacak.

– Apple, saat arayüzüne ek bilgileri gösteren yeni bir kısım ekleyecek. Buradan sesli kitapların durumunu, işitme aygıtlarının pil ömrünü, harici gürültü ve yağış bilgilerini takip edebileceksiniz.
– Şirket ayrıyeten birkaç yeni saat arayüzü planlıyor. Bunlardan birincisi kullanıcının seçtiği bir renkten degrade (dereceli renk geçişi) görünüm elde etmesini sağlayan bir arayüz. İkincisi farklı yazı tiplerinde ve renklerde büyük sayılarla desteklenen X-Large arayüz olacak. Üçüncüsü ise klasik kol saatlerindeki roma rakamlarıyla süslenmiş arayüze emsal bir tasarım sunacak.

You may also like

Leave a Comment