Android telefonlarda yeni devir: 64 bit standart oluyor

by Aybike Güzel
0 comment
Taşınabilir yonga dünyasının önde gelen isimlerinden Arm, kısa müddet evvel düzenlenen lansman etkinliğinde yeni jenerasyon CPU ve GPU çekirdek dizaynlarını duyurdu. Bu noktada duyuruya dahil olan Cortex-X4, Cortex-A720 ve Cortex-A520 çekirdekleri, hem performans hem de donanım seviyesinde taşınabilir pazarda değerli bir değişime neden olabilir. 

Android aygıtlarda 64 bit standart oluyor

Bildiğiniz üzere rekabetin sürat kazandığı taşınabilir pazarda, Qualcomm ve MediaTek üzere üreticiler Arm tarafından sunulan çekirdek dizaynlarını yöneliyor. Sırf 64 bit desteğiyle gelen Cortex-X4, Cortex-A720 ve Cortex-A520 ise, 32 bit teknolojisine bağlı olan üreticilere ikaz niteliği taşıyor diyebiliriz. Hakikaten geçen yılın tersine, üreticilerin kullanabileceği eski bir teknoloji yok.

Bu noktada amiral gemisi işlemcilerde kullanılacak Cortex-X4, selefi X3’e kıyasla yüzde 15 daha yüksek performans ve yüzde 40 verimlilik artışı sunacak. Arm’a nazaran bu gelişme, daha süratli uygulama geçişleri ve daha hassas bir arayüz manasına geliyor. Ayrıyeten yüksek güç gerektiren oyun senaryolarında daha düzgün pil ömrü sunacak.

Orta çekirdek Cortex-A720‘ye gelecek olursak, selefi A715’e kıyasla yüzde 20’nin üzerinde verimlilik artışı ile geliyor. Ayrıca yonga üreticileri, maliyetleri azaltmak yahut donanımlarını küçültmek ismine çekirdeğin daha küçük bir “giriş” sürümünü kullanabilecek. Yeni jenerasyon verimlilik çekirdeği Cortex-A520 ise, arka plan sürece ve başka düşük talepli misyonlar konusunda yerini aldığı A510’dan yüzde 22 daha verimli ve yüzde 8 daha güçlü olacak. 

Bilmeyenler için taşınabilir pazarın en büyük üreticilerinden Apple, 2017’de tanıtılan iOS 11 ile 32 bit donanım ve uygulama takviyesini rafa kaldırdı. Lakin Android ekosistemi, orta ve giriş düzeyi aygıtlar nedeniyle nispeten daha yavaş hareket ediyor. Arm tarafından sunulan yeni çekirdek dizaynları ise, 64 bit’e olan geçişi hızlandırabilir. Yapılan duyuruda Arm, yeni kuşak CPU ve GPU çekirdek dizaynlarının hangi üreticiler tarafından kullanılacağını şimdi açıklamadı.

You may also like

Leave a Comment