400 km/s sürat yapan Alfa-X treni Japonya’da test edilmeye başladı

by Aybike Güzel
0 comment
Japon demiryolu firmalarından biri olan JR East, Alfa-X isimli yeni yüksek süratli trenini sergiledi. Tren 400 km/s sürate ulaşabilmesiyle kullanıma sunulduğunda yolcu taşıyan en süratli tren olacak. Trenin günlük seyahatlerdeki suratı ise açıklanana nazaran 360 km/s olacak. 
Cuma günü JR East tarafından yolcular olmadan başlatılan test, Bloomberg haberine nazaran 10 vagonluk hâliyle Aomori ve Sendai kentleri ortasında geceleri seyahat yapacak. Bu gece testleri açıklamaya nazaran üç yıl devam edecek ve JR East, treni 2030 yılında ticari eser hâline getirmeyi hedefliyor. 
Trenin halka açılması için bu kadar aralık veriliyor oluşu akıllara direkt olarak öteki bir rakibin bu treni geçebileceği ihtimalini getiriyor.
Bloomberg’e nazaran ayrıyeten en süratli tren unvanı şuan raylarının inşaatı devam eden manyetik levitasyon trenine ilişkin olabilir. Tokyo ve Nagoya ortasına inşa edilen bu tren, 2027 yılında yolcu almaya başlayacak ve bol tünelli bir çizgisi takip ediyor. Bu çizgi sayesinde tren 505 km/s sürate ulaşabiliyor.

Proje sayfasına nazaran Alfa-X’in 22 metrelik burnu, havayı yararak trenin hızlanmasını sağlıyor ve tren standart frenlerin yanında hava frenleri ve manyetik plakaları da yavaşlamak için kullanıyor.

You may also like

Leave a Comment