2019 Skoda Superb tanıtıldı: Hibrit seçeneği ve yeni teknolojiler

by Aybike Güzel
0 comment

Son günlerde sık sık teaser görselleriyle karşımıza çıkan 2019 Skoda Superb üzerindeki örtü sonunda kalktı. Makyaj operasyonundan geçirilen Superb, Bratislava’da düzenlenen özel bir aktiflik kapsamında tanıtıldı.

Tasarım olarak küçük güncellemelerle yetinen 2019 Skoda Superb, teknik tarafta ise hem marka hem de model özelinde değerli bir yeniliğe mesken sahipliği yapıyor. Makyajlı Superb’in kalbinde artık plug-in hybrid, yani şarj edilebilir hibrit seçeneği bulunuyor. Bunun yanı sıra 2019 Skoda Superb, LED Matrix farlara sahip birinci Skoda modeli olma özelliği de taşıyor. Ayrıyeten aracın sedan versiyonda 8 mm, wagon versiyonda ise 6 mm uzadığı belirtiliyor.

2019 Skoda Superb dizayndaki değişimler 

2019 Skoda Superb’in ön yüzündeki radyatör ızgarasının biraz daha genişleyip farlarla birleştiğini görüyoruz. Ayrıyeten ön tamponun altındaki hava girişleri yine tasarlanmış ve bu alanda LED sis farlarına yer verilmiş. 2019 Skoda Superb’de LED Matrix teknolojisine sahip farlar ve dinamik sinyal lambaları bulunuyor. Aracın art tarafında da yeni LED stoplar ve dinamik sinyal lambaları mevcut. Bu sayede arabanın daha fark edilebilir olması sağlanmış.

2019 Skoda Superb’in kabininde de kimi yenilikler mevcut. Anahtarsız çalıştırma özelliğinin standart olarak sunulduğu araçta, krom ayrıntılar ve yüksek materyal kalitesi ile daha şık bir görünüm elde edilmiş. Konsolun merkezinde 9.2 inç dokunmatik ekrana sahip bilgi-eğlence sistemine yer verilirken, çabucak altındaki kablosuz şarj bölmesi de genişletilmiş. LED ambiyans aydınlatması ve kapı altı logo yansıtma özelliklerinin yanı sıra, tercih edilen donanım düzeyine nazaran Alcantara üzere yeni koltuk döşemeleri de eklenmiş.

2019 Skoda Superb’in yeni güvenlik teknolojileri 

2019 Skoda Superb modelindeki tek yeni teknoloji farlar değil elbette. Skoda’nın amiral gemisi modeli makyajla birlikte Sezgisel Sürat Kontrolü ve Sezgisel Yaya Muhafaza özelliğine sahip Ön Çarpışma Asistanı’nın en son versiyonlarıyla donatılmış. Bunlardan birincisi, ön camdaki kamera ve navigasyon sisteminden elde ettiği bilgilerle aracın suratını otomatik ayarlayabiliyor. 2019 Skoda Superb’de ayrıyeten Acil Durum Asistanı da bulunuyor. Bu teknoloji acil durumlarda direksiyona müdahale ediyor, gerektiğinde aracı büsbütün durdurabiliyor. Bunun yanı sıra Şerit Değiştirme Asistanı ve Kör Nokta Uyarı sistemi de mevcut.

3 akaryakıt, 3 dizel ve 1 hibrit motor seçeneği 

2019 Skoda Superb’in kaputu altında 3 akaryakıtlı ve 3 dizel seçenek mevcut. Akaryakıtlı tarafın giriş seviyesinde 150 bg’lik 1.5 TSI bulunuyor. Bu motor 6 ileri manuel yahut 7 ileri DSG ile eşlenebiliyor. Bir üst düzeyde ise 190 bg ve 272 bg güç çıkışları bulunan 2.0 TSI ünite var. Bu iki seçenekte de 7 ileri DSG standart olarak sunulurken, 272 bg’lik seçenekte bir de dört tekerlekten sürüş opsiyonu etkin oluyor. 2019 Skoda Superb’in dizel seçenekleri 120 bg’lik 1.6 TDI ile başlıyor. Yalnızca 7 ileri DSG ile eşlenen bu versiyonu 150 bg ve 190 bg versiyonları bulunan 2.0 TDI motor takip ediyor.

Saf elektrik modunda 55 km menzil

Gelelim hibrit versiyona. 2019 Skoda Superb iV olarak isimlendirilen araçta Passat GTE’den tanıdığımız bir sistem mevcut. 1.4 TSI akaryakıtlı motor ve 114 bg’lik elektrik motorunun birleşiminden oluşan sistem toplamda 218 bg güç ve 400 Nm tork üretiyor. Kelam konusu sistem 6 ileri otomatik şanzımanla çalışıyor. Saf elektrikli menzili 55 km olarak açıklanan 2019 Skoda Superb iV’nin bataryası 3 saat 30 dakikada doluyor. Aracın yakıt tankı ve bataryası tam dolu şekilde 850 km yol gidebileceği açıklandı.

Foto Galeri | 43 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment