Yurt dışından siparişlere kişi başı limit geldi!

by Aybike Güzel
0 comment

Yurt dışından alışverişler yapanlar için bir üzücü karar daha yürürlüğe giriyor. Gümrük muafiyetinin sıfırlanmasının akabinde artık de kişi başına aylık sipariş limiti geldi. Karar 14 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek. 

Haziran ayında yürürlüğe giren karar ile birlikte yurt dışından alışverişlerde 22 euro’nun altındaki eserler de gümrük vergisine tabi tutulmuştu. Böylelikle fiyatı ne olursa olsun Avrupa’dan gelen eserlerden yüzde 18, öteki ülkelerden gelen eserlerden yüzde 20 gümrük vergisi alınmaya başlandı.

 

Yurt dışından ayda 5 adet eser sipariş edilebilecek 

14 Temmuz tarihinde yürülüğe girecek yeni bir karar ise Aliexpress, Gearbest, Amazon üzere sitelerden alışveriş yapanları daha da üzecek. Bir kişi, yurt dışından ayda en fazla 5 adet eser siparişi verebilecek. Karar 14 Temmuz’dan itibaren verilecek siparişleri kapsayacak.

Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Lideri Aslan Kut, kelam konusu sınırlamanın ticari akışı olumsuz etkileyeceğini kaydederek rastgele bir sınırlama olmaması gerektiğini söyledi. Kut, bu mevzuyla ilgili taleplerini yetkililere ileteceklerini belirtti.

You may also like

Leave a Comment