Yonga pazarında önder yine Intel

by Aybike Güzel
0 comment

Geçtiğimiz yıl bilhassa DRAM bölümünün de tesiriyle büyük bir çıkış yakalayan ve gelir manasında yonga pazarının önderi haline gelen Samsung, bu yıl da makûs gidişin tesiriyle liderliği yine Intel’e devretmek zorunda kaldı.

Geri aldı

Yılın birinci çeyrek raporlarına nazaran Intel’in yonga dalındaki geliri 15.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aslında geçen yıla nazaran bir artış yok ancak Samsung’un 18 milyar dolarlık geliri bu yıl 12.8 milyar dolara düştü. Liderlik de el değiştirdi.

Aslında Intel’in değerli bir muvaffakiyet yakaladığı söylenebilir çünkü yonga pazarının çabucak tüm oyuncuları gelir kaybına uğradı. TSMC yüzde 16 kayıpla 7 milyar dolar gelir elde ederken SK Hynix de yüzde 26 düşüşle 6 milyar dolara geriledi. Pazarda en büyük düşüş Samsung’un.

Dikkat çeken bir nokta ise Huawei’nin ortağı HiSilicon’un yüzde 40 artışla 1.7 milyar dolar gelir etmeyi başardı. Kirin yonga setleri dışında modem de tasarlayan HiSilicon ayrıyeten farklı müşterilere de dizaynlar yapıyor. Elbette Huawei’ye getirilen son kısıtlama HiSilicon’u da etkileyecek.

Yıl içerisinde DRAM ve NAND belleklerin ortalama fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Samsung, SK Hynix ve Micron üzere firmaların gelir kaybı devam edecek. Intel ise işlemci üretiminde verimliliği yine yakalamaya başladığı için artık liderliği vermesi pek mümkün değil.

 

You may also like

Leave a Comment