Yerli arabanın iki boyutlu çizimleri tamamlandı

by Aybike Güzel
0 comment

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli arabayla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Projenin planlandığı üzere ilerlediğini belirten Varank, 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklarını belirtti. 2022 yılına gelindiğinde de yerli arabası yollarda göreceğimizi sözlerine ekledi.

“Çok hoş bir araç ortaya çıktı” 

Mustafa Varankl, yerli araba projesini üstlenen ‘Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’na atanan CEO ve takımının son derece deneyimli ve profesyonel olduğunu söyledi. Varank, “İnşallah 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklar. Türkiye’nin arabasının prototipini görmüş olacağız. Şu anda iki boyutlu çizimler tamamlandı, epey hoş bir araç ortaya çıktı” formunda konuştu.

2022 yılında yollarda olması planlanan yerli arabanın çağın gereklerine son derece uygun olduğunu belirten Varank, sınıfının en düzgünü bir elektrikli otomobil ortaya çıkacağına inandıklarını lisana getirdi. Bunun için elektrikli araçların altyapısı ile ilgili süreçleri en kısa vakitte Türkiye’de gerçekleştireceklerini de kelamlarına ekledi. Varank, 3 boyutlu çizim ve mühendislik çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.

15 yılda 5 model ve 3 makyaj yapılacak

Bakan Varank, yerli arabayla ilgili 15 yıllık bir plan oluşturulduğunu söyledi. Buna nazaran, 15 yılda 5 model ve 3 facelift (makyaj) yapılması düşünülüyor. Daha evvel yapılan açıklamalarda birinci üretilecek modelin büsbütün elektrikli bir SUV olacağı söylenmişti. Ayrıyeten yerli arabanın 3. düzey otonom sürüşe hazır bir araç olacağı da tez edilen özellikler ortasındaydı.

You may also like

Leave a Comment