Yeni jenerasyon Xbox konsolu PlayStation 5’i geride bırakacak

by Aybike Güzel
0 comment
Sony ve Microsoft’un yakın bir periyotta tanıtmaya hazırlandığı yeni kuşak konsollar bildiğiniz üzere şu sıralar oyun dünyasının en çok konuşulan bahislerinden birisi haline geldi. Sony’den Mark Cerny, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada PlayStation 5 ile ilgili birtakım donanım bilgilerini resmen onaylamış ve oyunseverleri heyecanlandırmıştı. Lakin kesimde konuşulan birtakım söylentiler yeni Xbox konsolunun PlayStation 5’i donanım manasında geride bırakacağını söylüyor.

Konuyla ilgili Twitter üzerinden bir açıklama yapan Seasoned Gaming kurucusu Ainsley Bowden,”Sektörden kimi isimler, Xbox ‘Anaconda’ konsolunun PlayStation 5’ten daha gelişmiş bir donanım sunacağı istikametindeki söylentileri şu anda onayladı.” tabirlerini kullandı.

Microsoft bildiğiniz üzere yeni kuşak için iki farklı Xbox konsolu üzerinde çalışıyor. Bu iki konsol şu anda “Anaconda” ve “Lockhart” kod isimleriyle anılıyor. Lockhart’ın görece düşük bir donanıma sahip olacağı ve rastgele bir disk şoförü barındırmayacağı belirtilmişti. Münasebetiyle fiyatı da uygun olacak. Anaconda kod ismiyle anılan konsol ise tam manasıyla bir ‘donanım canavarı’ olacak ve bir disk şoförüyle gelecek.

Sony PlayStation’ın mimari önderi olan Mark Cerny, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada PlayStation 5’in 8K çözünürlük dayanağı, SSD depolama, ışın izleme teknolojisi ve geriye uyumluluk üzere özellikler sunacağını söylemişti. PlayStation 5, 7 nm Zen 2 mimarisini temel alan sekiz çekirdekli AMD Ryzen işlemci ve Radeon Navi grafik kartıyla gelecek. Konsolun 8-10 TFLOPs civarında bir performans sunması bekleniyor.

Şu anki söylentilere nazaran Xbox Anaconda’nın donanımı:

Xbox Anaconda – 499 dolar

CPU: Özelleştirilmiş AMD Zen 2 CPU 8 Çekirdek/16 İzlek ( 7nm)
GPU: Özelleştirilmiş 7nm Radeon Navi GPU (12 TFLOPs performans)
Hafıza: 16GB GDDR6
Depolama: 1TB NVMe SSD @ 1GB/s+ bandwidth
API: DirectX Raytracing + MS AI 

You may also like

Leave a Comment