Xiaomi’den 65 inç “duvar kağıdı” televizyon

by Aybike Güzel
0 comment

Genellikle akıllı telefon dendiğinde akla gelen Xiaomi bu durumu uzun vakittir bilakis çevirmeyi başardı. Bilgisayarlardan, çamaşır makinesine kadar birçok farklı eser sunan firma, televizyon pazarında da uzun vakittir yer alıyor. Şimdi hacimli satışlarını yalnızca Çin’de gerçekleştirmesine karşın Xiaomi televizyonların hayli dikkat cazip olduğu söylenebilir. Buna en büyük örnek ise bugün tanıtılan duvar kağıdı televizyon oldu.

Mi Mural TV

Etkinlikte çerçevesiz dizaynlı 32¨ HD Smart TV, 43¨ FHD Smart TV, 55¨ 4K HDR Smart TV ve 65¨ 4K HDR Smart TV modellerini tanıtıldı. Lakin en dikkat alımlı model 65 inç, Xiaomi Mi Mural TV olarak isimlendirilen duvar kağıdı televizyon. 13.9 mm kalınlığında olan televizyonun neredeyse bir akıllı telefon kadar ince olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar farklı televizyon üreticileri bu kıymetleri olağan modellerinde de lisana getirseler de küçük puntolar ortasında “en ince noktasında” yazısıyla karşılaşabiliyorsunuz. Çoklukla gerekli devrelerin yerleştirilmesi için bu şekil televizyonların alt kısmında yahut ortasında daha kalın noktalar oluyor. Xiaomi’nin Mi Mural TV’si ise her noktasında 13.9 mm kalınlığa sahip. Örneğin aşağıda gördüğünüz fotoğrafta sağ tarafta olan yeni Mi Mural TV.

Xiaomi bu tasarımı elde etmek için hoparlör, güç kaynağı vb. bileşenleri ayrı bir kutu içerisine yerleştiriyor. Bu kutuyu masanızın üzerine konumlandırabiliyorsunuz. Televizyonunuz ise neredeyse görünmeyen yapısıyla duvarda yerini almış oluyor. Ekran ile kutunun ortasındaki temas MiPort ismindeki yeni giriş metodu ile sağlanıyor. Bu kablo sayesinde 400W’a kadar güç akışı ve 18 Gbps imaj akışı sağlanabiliyor. Yani ekran ile kutu ortasında tek bir ince kablo olduğu için gizlenmesi epey kolay.

Televizyonun öteki özellikleri Amlogic dört çekirdekli 1.8 GHz işlemci, 2 GB RAM, 32 GB depolama, Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2, 3x HDMI girişi, 2x USB girişi, 6 kanal soundbar ve Dolby dayanaklı subwoofer olarak sıralanabiliyor.

Daha öncesinde LG üzere firmalardan duvar kağıdı konseptine uygun televizyonlar gördük. Lakin bunlar 20 bin dolara varan fiyatlarıyla pek alınabilir durmuyorlar. Her ne kadar Xiaomi’nin duvar kağıdı televizyonunun onlar kadar gelişmiş olduğu söylenemese de 1042 dolarlık fiyatıyla kullanıcıların daha çok ilgisini çekeceği bilinen bir geçek.

You may also like

Leave a Comment