Yara enfeksiyonu tedavisinde elektrik kullanılabilecek

by Aybike Güzel
0 comment

 

Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesinde misyon yapan araştırmacılar, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşabilecek yeni bir prosedür geliştirdiler. Kelam konusu tedavide elektrikten faydalanılıyor ve elde edilen sonuçların umut verici olduğu tabir ediliyor.

Kendi elektriğini üretebilen bir bakteri çeşidi olan “bakteriyel biyofilm”,  yaraların üzerinde ya da ameliyat sonrası enfeksiyonlarda ortaya çıkıyor. Ürettiği elektrik sayesinde bağlantı kuran bakterinin tedavisi ise epeyce güç. Ulusal Sıhhat Kurumları bilgilerine nazaran bakteri marifetiyle meydana gelen enfeksiyonların %80’i bu fenotip ( genetik ve çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin canlının dış görünüşündeki yansıması) sebebiyle oluşuyor.   

 

Yeni bulunan tedavi usulünde ise antibiyotiklerden çok elektrokimyasal olarak 1 voltluk elektrik üretebilen sargı bezlerinin kullanılması hedefleniyor. Beden salgılarıyla yansımaya girildiğinde üretilen elektriğin hastalar tarafından hissedilmeyeceği, lakin biyofilmle savaşta kâfi olacağı söyleniyor. Farklı ilaç tedavileri ile birleştiğinde ise kelam konusu yolun daha da tesirli olacağı belirtilmiş.

İlk olarak yanık tedavisinde kullanılacak 

Indiana Üniversitesi Onarıcı Tıp ve Mühendislik kısmında yöneticilik misyonunu yürüten Chandan Sen’e nazaran önleyici önlem niyetli da kullanılabilecek sargı bezleri, böylelikle biyofilmlerin oluşmasını engelleyebilecek. Sen yaptığı açıklamada, “Bulunan formül, bakteriyel biyofilm tedavisinde birinci defa kullanılıyor. Cerrahi alanda da yararlı olacağını düşünüyorum. Çünkü başarılı ameliyatlar sonrasında bile biyofilm olaylarına rastlanıyor. Birçok enfeksiyonun kaynağı olan hastane örtülerinin kumaşında kelam konusu sargı bezlerinin kullanılması, aksiliklerin önüne geçebilir.” sözlerini kullanmış.

Yanık sonrası bakımı kapsamında sargı bezinin satışına Amerikan Besin ve İlaç Kurumunca onay verildiği belirtiliyor. Grubun çalışma sonucunda elde ettiği bulgular ise Annals of Surgery mecmuasında yayınlanmış durumda.

You may also like

Leave a Comment