Türkiye Bilişim Vakfı ile İstanbul Teknik Üniversitesi liderliğinde kurulan Yapay Zeka Türkiye Platformu’nun (AITR) yıldönümü aktifliği gerçekleşti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Türkiye Bilişim Vakfı Lideri Faruk Eczacıbaşı, “İkinci yılında olan AITR, ülkemizi dünya gerçeklerinden soyutlamadan tahlile ortak olmak üzere, ve yapay zekanın ayrılmaz kesimi olan geleceği şekillendirmek için katkıda bulunmak vizyonuyla hareket ediyor. Bu vizyona katkı veren tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Gitgide daha süratli ve yükselerek uçan bu uçağın kokpitinde oturmak epey sıkıntı bir iş. Ayrıyeten elinizin altında navigasyon için kâfi harita da yok. Toplumun çıkarı için, bu çalışmalara istikamet verebilmek için AITR’nin iki senede muvaffakiyetleri tahminen bir navigasyon oluşmasına aracılık etti ve çok tesirli oldu ancak bundan sonrası da o kadar kolay değil.  Doğrusu daima birlikte yapacağımız çok işimiz var. Türkiye Bilişim Vakfı olarak, bu teknolojiyi avantajları ve karanlık taraflarıyla yeterli anlamak maksadıyla daha âlâ bir dünya için yapay zeka, daha bir dünya için teknoloji demeye devam ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Etkinlikte AITR’nin 2022 yılı faaliyetlerini anlatan ve AITR için Ocak 2023’ün özel bir ay olduğunu belirten Prof. Dr. Altan Çakır, “Yeni yıla tutkulu bir güçle başlıyoruz ve görünüşe nazaran yapay zeka da birebirini yapmakta. 2023’te yapay zekaya ait genel görünümü ve beklenen yaklaşan değişimleri çevreleyen bölümler ortası özel bir haber koleksiyonunu paylaşmak için can atıyoruz ve önümüzdeki günlerde AIWARENESS etkinliklerimizle sesimizi duyuracağız. Yapay zeka da dahil olmak üzere dijital teknoloji, dünyanın dört bir yanındaki insanları ve toplulukları değişken bir dünyaya ahenk sağlama ve uzun vadeli dayanıklılık oluşturma konusunda desteklemek için elimizdeki en güçlü araçlardan biri. Toplum için yapay zeka ve muteber yapay zeka teknolojilerinin herkes tarafında kullanılabilir bir hale getirilmesi öncelikli emel olmalıdır. Böylelikle refah düzeyi yüksek, teknolojinin tüm enstrümanlarını kullanabilen, geçmiş ile gelecek ortasında köprü vazifesi üstelenecek daha düzgün bir toplum gayesine ulaşmak mümkün olacaktır” dedi.

Toplum için yapay zeka telaffuzuyla ilerleyen AITR’nin etkinliğinde, bilhassa son iki yıldır dünya genelinde gözlemlenen orman yangınları kapsamında yapay zeka teknolojilerinin kullanımını, akademi-kamu işbirliğini ve farkındalığı artırmak ismine Orman Yangınlarıyla Gayret Daire lider Yardımcısı İlhami Aydın da konuşmacı olarak yer aldı. İklim Değişikliği, Orman Yangınları ve Yapay Zeka başlıklı konuşmasında İlhami Aydın, Koç Üniversitesi ile geliştirilen platformun operasyonel kullanımı ve emellerini anlattı.

Etkinlikte ayrıyeten “Finans, Teknoloji, Otonom Araç Teknolojileri ve Yapay Zeka” bahisli bir panel gerçekleşti. Teknolojide Bayan Derneği Lideri Zehra Öney’in moderatörlüğündeki panelde İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, Ford Otosan CDO’su Hayriye Karadeniz ve Doğuş Teknoloji CDO’su Özcan Çavuş, AITR çalışmaları, Yapay Zeka ve Gelecek konusunda görüş, bildi ve beklentilerini paylaştı.

You may also like

Leave a Comment