Veri Kurtarma Nedir? Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

by Aybike Güzel
0 comment

Veri kurtarma işlemi telefon, dizüstü/masaüstü bilgisayar benzeri ikincil depolama cihazlarında muhafaza edilen bilgilerin uğrayabileceği herhangi bir aksaklık, kaza veya problemde kaybolması durumunda bu verilerin ilgili cihaza tekrar getirilmesi suretiyle kaybın telafi edilmesi işlemidir.

Veri kurtarma işlemi yukarıda bahsedilen cihazların haricinde usb bellekler, hafıza kartları, cdler, hard diskler, ssdler, sunucularınıza ait database dosyaları gibi birçok alanda yapılabilen ve uzmanların elinde yüksek yüzdelerle başarıya ulaşabilen güvenilir bir işlemdir.

Veri Kurtarmanın Adımları Nelerdir

Cihazın veya veri depolama biriminin başına gelen olayın fiziksel bir boyutu olup olmadığına, cihazın veya diskin tipine göre veri kurtarma işlemlerindeki adımlar değişebilse de sizler için kabaca bir yol haritası çizecek olursak yapabilecekleriniz şunlardır.

  • Her şeyden önce böyle durumlarda veri kaybı yaşanan cihaza edilecek müdahaleler kulakta dolma bilgiler ile olmamalıdır. Dışardan alınan bilgiler ile olaya müdahale edilmeden alanında uzman böyle problemlerle ilgili profesyonel çözümleri olan kişilere başvurulmalıdır. Bu noktada bilirkişi raporu sizlere yardımcı olacak uzman kadrosuyla mağduriyetinizi gidermek için seçilebilecek en doğru adreslerden.
  • Veri kurtarma konusunda sizlere yardımcı olabilecek ücretli, ücretsiz birçok program olmakla birlikte bu programlar genel itibariyle yanlışlıkla silme veya fidye yazılımı saldırılarında kullanılır ve %100 kurtarma sunmazlar. Her zaman için doğru olan uzmanlardan yardım almanızdır.

Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Veri kurtarma yapılırken eğer ki verinin kurtarılacağı aygıtta mantıksal bir hasar varsa öncelikle imaj alınır, donanımsal bir müdahalede bulunulmaz. Eğer ki fiziksel bir hasar yoksa veri problemi yaşanan diske dışarıdan müdahale edilmez. Olası sorunlara karşı diskin imajı alınır ve kurtarma işlemi imaj üzerinden devam eder.

 

You may also like

Leave a Comment