VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir?

by Aybike Güzel
0 comment

VPS/VDS Nedir?
VPS/VDS, en basit haliyle sanal sunucudur. Bir sunucunun özel programlar ile sanal bir halde birden oldukça “küçük” sunucuya bölünmesiyle elde edilir.

Prensip olarak tek bir sunucudan daha küçük birçok sunucu elde ediliyor olsa da, farklı yazılımlar kullanılarak farklı şekillerde bölümleme yapıldığında farklı sonuçlar elde edilmektedir.

VPS (Virtual Private Server) Nedir?

VPS, ana sunucunun yazılımsal olarak bölünmesiyle elde edilir. Bu sanallaştırma sisteminde, o sunucudaki bütün VPS’ler ana sunucuda yüklü olan işletim sistemini kullanmak zorundadır ve tüm bunlar bu işletim sistemine bağlı olarak çalışan küçük parçacıklar gibidirler. Bu sanallaştırma sisteminde bütün işlemci ve ram paylaşımı yazılımsal olarak yapıldığından, sunucuda bir sorun olduğu taktirde(VPS’lerden birinin aşırı işlemci yada ram kullanımı yada saldırı alması gibi) bu sorundan sunucudaki bütün VPS’ler etkilenir. VPS’lere tahsis edilen ram miktarı, VPS’ler içinde paylaştırılarak birinin kullanmadığı ram başkasına tahsis edilebilir. Bütün VPS’ler birbirinden ayrı çalışsa da, tamamı aynı bütünün birer parçasıdır. Sistem genelinde yüksek performans sağlansa da, kernel güncellemesi vb.. Işlemlerin yapılması mümkün olmamaktadır.

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir?

VDS satın al ana sunucunun donanımsal olarak bölümlenmesiyle elde edilir. Bu biçimde sanallaştırılan VDS’ler, tamamen birbirinden bağımsız birer küçük sunucu haline gelirler. Her biri farklı işletim sistemine sahip olabilir, her birinin kaynak kullanımı birbirinden tamamen bağımsızdır. Tahsis edilen işlemci ve ram başkası tarafından kullanılmaz. Bu yüzden, VDS’lerin birbirlerini etkilemesi sözkonusu değildir, aşırı kaynak kullanımı icra eden veya taarruz alan bir VDS, diğerlerini etkilemeyecektir. Çalışma şekli olarak fiziksel kiralık sunucudan bir farkı bulunmamaktadır, kernel güncellemesi vb.. Her türlü muamele gerçekleştirilebilir.

You may also like

Leave a Comment