Atış Poligonu Nasıl Açılır?

by Aybike Güzel
0 comment

Bugün iş fikrinde atış poligonu konusunu ele alıyoruz. Adını daha ilkin sıkça duyduğumuz atış poligonu açmak mantıklı mıdır? Atış poligonu prosedürleri nedir? Atış poligonu nasıl açılır? Gibi konuların yer alacağı yazımız başlıyor.

Günümüzde yeni iş sahibi olmak isteyen birçok kimse farklı sahalarda inceleme yapıyor. Yeni iş imkanları için fırsat arayan girişimciler, karlı ve rekabetin azca olduğu alanları da tercih etmektedir. Atış poligonu aslında iş sahibi olmak isteyenler için iyi bir alternatif. Kendi içinde fazla rakibi olmaması ve sayısının çok azca olması iş sahasını daha fazla revaçta olmasını sağlıyor. Fakat bir atış poligonu açmak o kadar rahat değil. Diğer iş yeri açma prosedürlerinden fark eder.

Atış poligonu oluşturmak için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonrasında bir poligon işletmesine haiz olabilirsiniz. Ancak şunu da bilmeniz gerekli, poligon açmayı istediğinizde gerekli kurumlarda sizin geçmişinizi detaylı halde inceler. Eğer müsait olursanız diğer aşamalara geçilir. Atış poligonları trap-sekeet ve silah-tüfek benzer biçimde ayrılmaktadır. Her ikisi içinde farklı poligon oluşturmak için izin alınması gerekmektedir. Önemli şartlardan bazıları ise şu şekildedir;

İlk önce iş yerinin kurulacağı yer ve atış alanı ile ilgili özellikleri kapsayan bir belgeyle Bakanlığa başvurulur. Bu ön izin belgesi olarak da geçer.
Kurulacak alan belediyenin himayesinde ise kira sözleşmesi yahut iyelik olarak gösterilir.
Poligonun Uluslararası Atış Birliği tarafınca müsait bulunduğunu gösteren planlama yapılır.
İş yerinin çevreye zarar vermediğine dair Çevre Müsteşarlığından belge alınır.
Poligonun güvenlik ve asayiş bakımından bir sıkıntı olmadığına dair rapor hazırlanır.
İşçi sağlığı ve işçi güvenliğine müsait olduğuna dair bir makalenin yer alması.

Atış Poligonu Kurulum Maliyeti
Poligon açmak sanıldığı kadar kolay değil. Ayrıca bu işin maliyet bölümüne geldiğinizde işin rengi birazcık daha değişecektir. Atış poligonu kurulum maliyeti, bu işe girişecekler için ciddi kapital bulundurması gereklidir. 300 bin ile 1 milyon lira arasında bir bütçe ile poligon açılabilir. Ayrıca poligon için franchise sistemi ile anlaşırsanız, fiyat değişik olacaktır. Ancak isim yapmış bir firmayla anlaştığınızda getirisi de ona gore artacaktır.

Atış Poligonu İçin Lokasyonun Önemi
Atış poligonu merkezi açsanız da lokasyona ehemmiyet vermelisiniz. Eğer ulaşımı zor bir durum seçerseniz işiniz istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu yüzden seçim yaparken insanların kolay erişebileceği yerler baz alınmalıdır. Ayrıca toplumun her kesimine hitap edeceğinizi unutmayın. İnsanların ortak kullanabileceği yer olmalıdır. Şahsi vasıta veya toplu nakliyat araçlarını tercih edecek kişilere yakın olmalıdır.

Atış Poligonu işinde Kar Marjı
Atış poligonu kurmak isteyenler normal olarak kar marjını düşünecektir. İnsanlardan oluşan öğrenci nazaran kazanç değişiklik izah edebilir. Yoğunluğa nazaran aylık kazançlar farklı olacaktır. Genellikle her atıştan 3 ile 5 lira gibi bir ücret alınmaktadır. Eğer işletmenin silahını kullanırsanız, bu fiyat 6 – 8 liraya kadar çıkabilir. Kar marjını en güzel ise güvenlik şirketleri ile anlaşarak yapabilirsiniz. Silah alacak öğrenciler için atış talimini işletmenizde yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu da güzel bir kar ve iş sözleşmesi anlama gelir.

Neden Atış Poligonu Açmalıyım?
Farklı ve azca rekabetin bulunmuş olduğu bir sektör arıyorsanız, atış poligonu açılabilir. Sektör arasında derhal yer edinmek için poligon işletmesi tercih edilebilir. Bulunduğunuz ilde bu benzer biçimde işletmelerin yer almaması önünüzü açar.

Sonuç
Atış poligonu açmak sermaye ve izin gerektiren bir iş. Diğer meslek gruplarına nazaran detayı daha fazla. Yukarıda verdiğimiz açılış işlemleri için daha detaylı birimlere danışın. Gerekli belge ve izinleri öğrendikten sonrasında açmaya karar verin.

You may also like

Leave a Comment