Ulusal Dikey Atım Lançer Sistemi MİDLAS’ın birinci testi muvaffakiyetle yapıldı

by Aybike Güzel
0 comment
ROKETSAN tarafından başlatılan Milli Dikey Atım Lançer Sistemi’nin (MİDLAS) birinci testi yapıldı. MİDLAS kullanılarak HİSAR füzesi muvaffakiyetle ateşlendi.

Twitter hesabından atış manzaralarını paylaşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, “Savaş gemilerimizden ateşlenecek hava savunma sistemlerimizin temel taşlarını döşüyoruz. Ulusal Dikey Atım Lançer Sistemi MİDLAS’ın birinci testinde HİSAR füzesi muvaffakiyetle ateşlendi. 2023’te İSTANBUL fırkateynine entegre edilerek DzKK envanterine girecek.” sözlerini kullandı.

MİDLAS sayesinde Türk donanmasındaki gemilerde ve deniz platformlarında yerli lançer sistemi kullanılarak dışa bağımlılık sonlacak. HİSAR üzere ulusal füzeler, ulusal lançer ile ateşlenecek.

Eylül 2023’te Envantere Girecek

MİDLAS birinci olarak Hisar-O’nun denize uyarlanmış versiyonu olan Hisar-D RF füzesi ile kullanılacak. Sonrasında Siper Blok-1, Atmaca ve öbür ulusal füzeler MİDLAS’tan ateşlenecek. MİDLAS’In İSTİF sınıfı ulusal fırkateynlerin birincisi olan TCG İstanbul gemisine entegre edilmesi ve Eylül 2023’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi planlanıyor. Deniz üslerinin ve limanların korunması için karada konuşlu versiyonlar üzerinde de çalışmalar yapılıyor.

ABD Ambargo Uyguladı

TCG İstanbul’da ABD üretimi Mark 41 Dikey Lançer Sistemi (Mk41 VLS) kullanılması planlanıyordu lakin 2021 yılında ABD ambargo uyguladı ve TCG Anadolu’da kullanıllmasına müsaadesi vermedi Bu gelişmenin akabinde MİDLAS projesi hızlandırıldı. Mk41’in yerini alacak yerli lançer sistemi Eylül 2023’te hazır hale gelecek.

Güverte altı dikey atım lançer sistemini dünyada az sayıda ülke tarafından üretiliyor. ROKETSAN tarafındna üretilen MİDLAS sayesinde yabancı ülkelerin ambargolarından ve üreticilerin kısıtlamalarından etkilenmeyeceğiz.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, şunları söyledi:

“Özellikle hava savunma füzelerini birinci etapta MİLDAS üzerinden atmayı planlıyoruz. Daha sonra bilhassa Atmaca gemisavar füzemizin de MİLDAS üzerinden muvaffakiyetle atılması için entegrasyon çalışmalarına devam edeceğiz. Bu, bize deniz platformlarından kullanabileceğimiz her tıp füzeyi, ROKETSAN’ın ulusal olarak geliştirdiği füzeleri dikey olarak atma mümkünlüğü sağlayacak. Kardeş şirketlerimiz tarafından savaş platformlarımızın Savaş İdare Sistemi de ulusal olarak geliştiriliyor. Orayla entegre bu tıp lançer sistemlerinin ulusal mühimmatları kullanır kademeye gelmesi bu mevzuda artık Türkiye’nin büsbütün bağımsız olarak hareket etmesinin önünü açmış oluyor.”

Türkiye’ye uygulanan ambargoya değinen İkinci, “Mevcutta kullandığımız sistemlerle ilgili bize konulan kısıtları, ambargoları çok süratli, Türk mühendisliğinin gücüyle, Türk mühendislik çalışmalarının yapıtı olarak aşan bir kademeye geldik. Bu, bizim için aslında en memnun edici noktalardan bir tanesi.” dedi.

You may also like

Leave a Comment