Akıllı TV’ler için Android 13 yayınlandı: İşte sunulan yenilikler

by Aybike Güzel
0 comment
Bugün erken saatlerde Google, Android 13 sürümünün akıllı TV’ler için kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yeni sürüm, performans yükseltmelerinin yanı sıra, geliştiricilerin farklı aygıt tipleri için daha uygun bir tecrübe sunmalarını hedefliyor. İşte Android TV’lere eklenecek yeni özellikler

Akıllı TV’ler için Android 13 neler sunuyor

Yeni güncelleme ile kullanıma sunulacak en değerli özelliklerden biri, HDMI kaynakları için varsayılan çözünürlüğü ve yenileme suratını değiştirebilme yeteneği olacak. Böylelikle Android TV’ler daha düzgün bir oynatma tecrübesine kavuşacak diyebiliriz. Ayrıyeten yeni sürüm, HDMI kaynak aygıtlarının güç tasarrufu yapmasına ve HDMI durum değişikliklerine karşılık olarak içeriği duraklatmasına imkan tanıyacak.

Bildirilenlere göre Android 13, büyük ekranlar için yeni API’ler de getiriyor. Bu sayede farklı klavye nizamları daha güzel desteklenecek ve oyun geliştiricilerin tuşlara fizikî pozisyonlarına nazaran başvurmalarına imkan tanıyacak. Güncelleme ile öne çıkan öbür özellikler ise şu formda:

  • Uygulamalar, evvel oynatmayı başlatmak zorunda kalmadan en uygun ses formatını seçebilecek.
  • HDMI kaynak aygıtlarında HDMI durum değişiklikleri daha düzgün işlenecek.
  • HDMI kaynak aygıtları için düzgünleştirilmiş lisan seçimi
  • Yeni sesli açıklamalar API’si, kullanıcının tercihine nazaran geliştiricilerin otomatik olarak sesli açıklamalar sunmasına yardımcı olacak

Yeni Android 13 güncellemesinin akıllı TV’ler için ne vakit kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Çünkü aktüel televizyon modellerinin yeni yeni Android 12 dayanağına kavuştuğunu düşünürsek, kullanıcıların bir müddet daha beklemesi gerektiğini söyleyebiliriz. 

You may also like

Leave a Comment