Uçak moduna elveda: Uçuşlarda aramalara müsaade verilecek

by Aybike Güzel
0 comment
AB Kurulu, 2008 yılında uçaklar için muhakkak frekans bantlarını ayırdı ve birtakım servislerin havada internet erişimi sunmasına müsaade verdi. Ne yazık ki, bu hizmet hem yavaş hem de kıymetli. Yolcular için tek alternatif telefonlarını uçak moduna almak oldu. Fakat bu kurallar değişiyor.

Yolcular artık uçuş sırasında akıllı telefonlarını uçak moduna almak yahut büsbütün kapatmak zorunda kalmayacak. Kurallar yeni teknolojilerle birlikte nihayet değişiyor. Avrupa Birliği’ndeki havayolu yolcuları, uçuş esnasında telefonlarının tüm özelliklerini kullanabilecek.

Son tarih 30 Haziran 2023

Avrupa Komisyonu, uçak modu kuralarını kaldırma kararı aldıklarını duyurdu. AB’ye üye devletlerin uçaklar için 5G frekans bantlarını kullanılabilir hale getirmeleri için son tarih 30 Haziran 2023. Avrupa Komisyonu’na nazaran, yeni sistem, 5G’nin sağladığı çok daha yüksek indirme suratlarından yararlanabilecek ve 100Mbps üzerine çıkabilecek.

5G’nin uçaklara tesiri yok!

İngiltere Uçuş Güvenliği Komitesi Lideri Dai Whittingham’a nazaran telefonların otomatik uçuş denetim sistemleri üzerine tesiri çok büyük değil. Çok düşük bir parazit riski oluşturuyor.

5G frekanslarının uçuşları etkileyebileceği ve hatta muhtemel yanlışlı irtifa ölçümlerine yol açabileceği konusunda kaygılar de yersiz. Whittingham, 5G için farklı bir frekans dizisi olduğunu ve Amerika’da müsaade verilenden daha düşük güç ayarlarının olduğunu söylüyor.

You may also like

Leave a Comment