Dyson, 2,75 milyar sterlinlik beş yıllık yatırım planının ayrıntılarını açıkladı

by Aybike Güzel
0 comment

Dyson Baş Mühendisi Jake Dyson, yayınlanan YouTube görüntüsünde şirketin yazılım tabanlı takımını oluştururken; yakın vakitte kurulan yazılım tabanlı mühendis grubunun yeni kuşak akıllı, kendi kendini geliştiren, kontaklı eserler üzerinde çalıştığını açıklıyor. Yeni teknolojilere 2,75 milyar sterlinlik yatırım planını uygulamakta olan teknoloji şirketinin, yazılım ve bağlanabilirlik alanlarını gelecekteki eser portföyünün merkezine koyduğunu söylüyor. Yazılım ve bağlanabilirlik özelliği bulunan eserler tasarlamanın kullanıcıların hayatını nasıl kolaylaştıracağını ve Dyson teknolojilerine sahip kullanıcıların makinelerinde bir sorunun olduğunun farkına bile varmadan problemleri çözme sistemlerini anlatıyor.

2012’den bu yana yazılım geliştiricilerinin sayısındaki on kat büyüme sayesinde, Dyson makineleri sayısız sensör, elektronik, denetim sistemi ve yazılım kodu kullanarak giderek daha akıllı hale geliyor. 

Sahip olduğu teknoloji sayesinde Dyson eserleri görünmeyeni görünür hale getirebiliyor. Örneğin, Dyson hava temizleyiciler havadaki kirliliği algılayıp yakalayarak kullanıcıları konutlarındaki hava kalitesi hakkında bilgilendiriyor ve gelecekteki eser geliştirmeleri hakkında bilgi veriyor. En yeni Dyson Gen5detect süpürge, mikroskobik partikülleri sayıp boyutlandırarak kullanıcıya hassas datalar sunmanın yanı sıra; 10 yıl evvelki daha mekanik Dyson eserlerinden ileri seviyede geliştirilmiş halde tabandaki toz ve kir alanlarını da gösteriyor.

Amaç, kullanıcı sahip olduğu sürece daha akıllı hale gelen, bir şeylerin yanlış gittiğini fark etmeden evvel problemleri kendi kendine tanımlayabilen, giderebilen ve çözebilen makineler tasarlamak…

Dyson Baş Mühendisi Jake Dyson hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Yazılım ve data biliminin bizi götürdüğü yer sonuçsuz çalışmalar ya da gereksinim olmayan özelliklerle ilgili değil. Bu, teknolojilerimize bir maksat getirmek ve insanların hayatlarını kolaylaştırmakla ilgili. Endişelenmenize gerek kalmadan eserlerinizle biz ilgileniyoruz. Çok zımnî ve sürdürülebilir akıllı teknolojiler üzerinde çalışan ve 15 yıllık bir planla büyüyen mühendislik takımımız için İngiltere, Singapur, Filipinler ve Polonya’daki laboratuvarlarımıza ve kampüslerimize yatırım yaptık.” dedi. 

10 yıllık bir yazılım seyahati ve ötesi

Dyson son on yılda yazılım ve bağlanabilirlik grubunu İngiltere, Singapur, Malezya, Filipinler, Çin ve Polonya’da 10 katından fazla büyüttü. Uzmanlık alanındaki bu büyüme, Dyson teknolojilerinin daha akıllı hale getirilmesine odaklanıldığını gösteriyor. Bu çalışma yazılımın da ötesine uzanıyor. Dyson’ın bilgi bilimcileri, robotik, elektronik donanım ve makine tahsili mühendisleri yazılımın yanı sıra birlikte çalışıyor ve şirketin toplam mühendislik grubunun değerli ve büyüyen bir modülünü oluşturuyor. Dyson’daki mesleğinin başındaki mühendislerin yüzde 45’i yazılım tabanlı gruplarda çalışıyor.

Yazılım evvelce tek tek bileşenleri denetim etmekle ilgiliydi, lakin artık Dyson teknolojisinin her fonksiyonunda kritik bir değere sahip. Dyson eserlerindeki gömülü yazılım, uygulama ve bulut geliştirme, yerleşik yazılım katmanları, algoritmalar, makine tahsili ve yapay zeka, dalın son 10 yılda geliştiği temel bir alan olan mekaniğin ötesinde sofistike şeyler yapmalarını sağlıyor. Dyson’ın birinci süpürgesiyle yapabileceğiniz tek şey motoru çalıştırmaktı. Artık Dyson süpürgeleri, sayısız yerleşik sensör, elektronik donanım ve yazılım sayesinde pil ömrü hakkında bilgi veriyor ve güç kullanımını taban tipine nazaran ayarlıyor.

Dyson 360 Heurist robot süpürgeye bakıldığında; kullanıcılar artık meskenlerini kendileri süpürmek zorunda kalmıyor, robot onlar için bunu yapıyor. MyDyson uygulamasıyla, kullanıcılara bağlanılabilir eser özellikleri ve şahsileştirilmiş eğitimler basitçe ulaştırılıyor. Dyson, hava temizleyicilerinin ve hava bilimi eğitiminin temelini oluşturan data bilimi ile yeteneklerini geliştiriyor.

Dyson İdare Konseyi Lideri Roland Krueger mevzuyla ilgili açıklamasında “Dyson; İngiltere, Singapur, Asya, Avrupa ve Amerika bölgelerini kapsayan beş yıllık 2.75 milyar sterlinlik yatırım planını hayata geçirmeye başladı. 2020’nin Kasım ayında güç depolama, robotik, makine tahsili ve e-ticaret üzere yeni teknolojilere yatırım yapacağımızı duyurmuştuk. Artık kelamımızı yerine getiriyoruz. Bu yatırımlar, eser kategorilerimizi genişletmenin ve Dyson için büsbütün yeni eser alanlarının temelini oluşturacak. Tüm şirket genelinde yazılım hünerlerine odaklanan ‘Dijitalleşme Yolculuğumuz’ bu yatırımların temel bir ögesidir ve Dyson için yeni bir sayfa açılmasında tesirli olacaktır.” dedi.

Kirliliğe maruz kalma konusunda eğitim 

Altı yıl evvel Dyson birinci hava temizleyicisini bağlanılabilir yaparak kullanıcıların konutlarındaki gerçek vakitli hava kalitesini birinci kere ekrandan ve uygulamadan izleyebilmelerini sağladı. Dyson mühendisleri, 4 milyondan fazla akıllı Dyson hava temizleyicisi tarafından algılanan bu dataları, dünya çapında iç yer hava kalitesini haritalamak için kullanıyor. Bağlanılabilir makinelerin canlı takibi, Dyson’ın meydana gelen kirlilik olaylarını görebileceği ve hava temizleyicilerinin insanlara hava kirliliğine maruz kalmama konusunda eğitim verebileceği manasına geliyor. Dyson mühendisleri, Dyson hava temizleyicilerden gelen hava kalitesi bilgilerine dayanarak insanları mahallî bölgelerindeki orman yangınları yahut kum fırtınaları üzere kirlilik olayları hakkında uyarabilen dünyadaki birinci ve tek şirket olduklarına inanıyor. Dyson hava temizleyicilerden her gün Dyson mühendislerine 200 milyon hava kalitesi sinyali gönderilerek gelecekteki araştırmalar hakkında bilgi ve şahsî maruziyet konusunda eğitim veriliyor.

Yakında piyasaya sürülecek olan Dyson Zone, hareket halindeyken şahsî alanınızdaki havayı izlemek ve temizlemek için bu teknolojiyi kullanacak. Dyson Zone bağlanılabilir olacak ve MyDyson uygulaması gerçek vakitli hava kalitesi ve gürültü kirliliği bilgileri ile haftalık kirlilik trend raporları sunacak. Böylece insanların hava kirliliğine maruz kalmalarını azaltmaları için eğitilmelerine ve korunmalarına yardımcı olacak.

Ürün geliştirmenin yanı sıra, Dyson hava kalitesinin global olarak anlaşılması için araştırma kuruluşları ve akademik kurumlarla iş birliği de yapıyor. Dyson mühendisleri, 2019 yılında Breathe London Wearables projesi için bağlanılabilir Dyson hava kalitesi sırt çantasını geliştirdi. 250 öğrenci, Londra sokaklarında okula gidip gelirken maruz kaldıkları kirliliği izlemek üzere partikül ve gaz sensörleri, GPS ve bir pil paketi ile donatılmış sırt çantasını taktı ve çocukların yüzde 31’i kirliliğe maruz kalmayı en aza indirmek için okula gidiş yollarını değiştirdi. Akıllı sırt çantaları, Afrikalı çocuklar ortasındaki astım oranlarını anlamak maksadıyla Londra Queen Mary Üniversitesi tarafından yürütülen CAPPA projesinin bir modülü olarak şu anda Sahra bölgesindeki altı Afrika ülkesi olan Gana, Malavi, Nijerya, Güney Afrika, Tanzanya, Uganda ve Zimbabve’de kullanılıyor.

Gelecek planları

Dyson, 2025 yılına kadar eser portföyünü iki katına çıkartarak yeni teknolojilere yönelik beş yıllık 2.75 milyar sterlinlik yatırım planını uygulamaya başladı. Dyson, kendi kendini geliştiren eserler tasarlamaya uzun vadeli bakarken, teknolojilerine, MyDyson uygulamasına ve kullanıcı tecrübesine artan zekayı yerleştirirken, elektronik donanım, yazılım ve ilişki bu plan içerisinde temel bir rol oynuyor. 
 

You may also like

Leave a Comment