The Boring Company, inşa edeceği Las Vegas tüneli ayrıntılarını paylaştı

by Aybike Güzel
0 comment

Yenilenen Las Vegas Kongre Merkezi’nin altına inşa edilmesi planlanan yeraltı ring çizgisi projesi, yoluna sürat kesmeden devam ediyor.

Şehrin turizm yetkililerince onaylanan yaklaşık 50 milyon dolarlık kontrat kapsamında Elon Musk’a ilişkin The Boring Company, kongre merkezinin altında bir dizi tünel inşa edecek ve insanların burada otonom araçlarla seyahat etmesi sağlanacak. 

 

Ciddi bir onarım sürecine giren Las Vegas Kongre Merkezi’nin 800.000 metre kareden fazla alana yayılan yerleşkesinde ulaşımı sağlamak amacıyla düşünülen proje için The Boring Company akla gelen şirket olmuş. Mart ayı içinde ismi geçen şirkete teklif, yaklaşık bir hafta sonra götürülmüş.

İki tarafında imzalamış olduğu 48,675,000 dolarlık kontrat sonucunda ise tünel sistemi ile ilgili birinci bilgiler de gelmeye başlamış. Projede; üç yeraltı yolcu istasyonu, bir yaya tüneli ve iki tane de araç tüneli yer alması bekleniyor. Sistemin toplam uzunluğu ise 1,6 km olarak öngörülüyor.

Diğer ayrıntılar ortasında ise; istasyona erişim için asansör ya da yürüyen merdiven sistemi, ışıklandırma, kamera kayıt sistemleri, bir denetim merkezi, cep telefonu ve Wi-Fi kullanabilme imkânının sağlanması ile havalandırma ve güvenlik sistemleri yer alıyor.

Saatte 4,400 yolcunun hizmet alabileceğinin tabir edildiği proje için Elon Musk, “VEgas tünelini kazmaya iki ay içinde başlıyoruz. Amacımız yıl sonunda projeyi tamamlamak.” açıklamalarında bulunmuş.

Foto Galeri | 6 Görsel Görüntüle

 

You may also like

Leave a Comment