Çin’in uzaya gönderdiği roket paramparça: İşte o anlar

by Aybike Güzel
0 comment
Çin’in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir uzay misyonu başarısızlıkla sonuçlandı. Mahallî haber ajansı Xinhua tarafından verilen bilgilere nazaran; Taiyuan kentinden kalkışa geçen Long-March 4C isimli roket, uzaya ulaşamadan evvel havada patladı ve paramparça oldu.

Long-March 4C roketinin hedefi Yaogan-33 isimli bir uyduyu yörüngeye taşımaktı. Kalkışın başarısızlıkla sonuçlanmasının akabinde uydu da harap oldu. Xinhua’nın verdiği bilgilerde roket ve uydu modüllerinin yüzeye düştüğü söz edilmiş. Rastgele bir can kaybının olmadığı söyleniyor. Çinli yetkililer sorunun kaynağını araştırmak için çalışmalara başlamış durumda.

Çin, Yaogan-33 uydusuyla ilgili çok fazla ayrıntı vermekten kaçınıyor. Lakin Yaogan serisinin daha evvel gönderilen uydularının askeri hedefler doğrultusunda kullanıldığı biliniyordu. Yaogan-33’ün de bir casus uydusu olduğuna inanılıyor. Şangay Uzay Bilimleri Teknolojisi Akademisi (SAST) tarafından geliştirilen uydu, alçak Dünya yörüngesinde yaklaşık 600 kilometrelik bir yükseklikte misyon yapacaktı.

Çin, Long-March serisi roketlerini uzun yıllardır etkin bir formda kullanıyor. Uzak doğu ülkesi, kendi roket kalkış sistemine sahip olan dünyadaki birkaç ülkeden birisi. Long March roketleri çabucak her boyutta yükleri farklı yörüngelere taşıyabilecek kapasiteye sahip. Lakin elbette kelam konusu uzay araştırmaları olunca vakit zaman kimi sorunlar ortaya çıkabiliyor. En son Temmuz 2017’de yeniden emsal bir başarısızlık yaşanmıştı.

 

You may also like

Leave a Comment