Taşınabilir oyunculukta ihtilal: Arm Immortalis G720 tanıtıldı

by Aybike Güzel
0 comment
Yarı iletken mimarileri kelam konusu olduğunda kesimin önde gelen isimlerinden Arm, 2023 yılı için merakla beklenen teknolojilerini tanıttı. Duyuruda en dikkat çeken ise Immortalis G720‘nin dahil olduğu yeni kuşak GPU ailesi oldu diyebiliriz. Pekala Arm’ın bugüne kadarki en etkileyici GPU sürümü olarak lanse edilen Immortalis G720 neler sunuyor? Gelin ayrıntılara daima birlikte bakalım.

Immortalis G720 neler sunuyor?

Bildirilenlere nazaran Immortalis G720, yapılandırılabilir 16 çekirdek ile donanım seviyesinde ışın izleme, değişken oranlı gölgeleme ve 2x MSAA modüllerine takviye sunacak. Bununla birlikte Arm, yeni GPU’nun gerçek vakitli dinamik aydınlatma, projektör aydınlatması, alan derinliği ve ekran alanı ortam perdelemesi konusunda PC ile rekabet edeceğini belirtiliyor.

Ayrıntılara inecek olursak yeni GPU, selefine kıyasla watt başına performansta yüzde 15’lik bir artış getiriyor. Ayrıyeten bu gelişme, zirve performans ve kare suratında da geçerli.

Immortalis G720’nin en dikkat çeken özelliği ise devrim niteliğindeki Deferred Vertex Shader (DVS) teknolojisi. Bu teknoloji, bellek erişimi ve bant genişliği tüketimi problemini ele alarak kayda bedel bir güç tasarrufu ve performans artışı sunuyor. Gerçekten Arm, yüksek performanslı oyunlar için gereksinim duyulan güç tüketiminin büyük oranda bellek erişiminden kaynaklandığını söylüyor. DVS teknolojisi ise, bant genişliğinde yüzde 40’a kadar verimlilik sağlayacak. 

Ayrıca yeni duyuruya ek olarak Arm, Unreal Engine 5 masaüstü görüntüleyicisinin bu yılın sonlarında Android’e geleceğini bildirdi. Bu gelişme, taşınabilir platformlarda yeni bir devrin kapılarını açabilir. Immortalis G720’nin hangi telefonlarda kullanılacağı ise şimdi açıklanmadı.

You may also like

Leave a Comment