Taşınabilir dünyaya yeni kral: ARM Cortex-X4

by Aybike Güzel
0 comment
Taşınabilir yonga dünyasında performans çıtasını Cortex-X çekirdek mimarisi ile yine belirleyen ARM dördüncü jenerasyona ulaştı. Her yeni jenerasyonda üzerine daha da koyarak ilerleyen Cortex-X mimarisi dördüncü kuşağı ile en güçlü hale geldi.

ARM Cortex-X4 neler sunuyor?

Bilindiği üzere ARM Cortex-X çekirdekleri genel yonga yapısı içerisinde en yüksek performans gerektiren süreçler için devreye giriyor. Öteki performans süreçleri için Cortex-A serisi çekirdekler kullanılıyor.

ARM Cortex-X4 çekirdeği tıpkı güç tüketiminde yüzde 15 daha performanslı iken birebir performans bedelinde ise yüzde 40 daha verimli. 3.4GHz düzeyine ulaşması beklenen ARM Cortex-X4 istikrarlı bir performans artışı sunacak.

Bugüne kadar geliştirilmiş en güçlü ve en verimli Cortex-X çekirdeği olan ARM Cortex-X4, çekirdek başına 2MB düzeyine kadar Düzey 2 ön bellek barındırıyor. En yeni ARMv9.2 mimarisini temel alan çekirdek pek çok yeni amiral gemisinde kendisine yer bulacak. 32-bit dayanağı sunmayan çekirdek yılın sonlarına gerçek birinci eserlerde karşımıza çıkacak.

You may also like

Leave a Comment