SSD’lerde GB başına fiyat, yıl sonunda 0.1’in altına inebilir

by Aybike Güzel
0 comment
 
Pazar analisti Trendforce tahliline nazaran sisteminde SSD’ye yer açmak isteyenler için önümüzdeki devir hayli fırsat dolu bir süreç olacak. 2017 yılında görülen en yüksek fiyattan bu yana %50’nin üzerinde düşen fiyatlar önümüzdeki devirde de bu eğilimini koruyacak.

Fiyatlar düşüyor lakin müspet taraflı ivmelenme başlayacak 

Pazardaki talep azlığı ve üreticilerin yavaş yavaş 96 katmanlı yongalara geçişi ile birlikte elde kalan 64-72 katmanlı yongaların fazlalığı üzere faktörlere bağlı gelişen fiyat düşüşü bu yılın sonunda 512GB-1TB kapasite seviyesinde $/GB oranının 0.1’in altına inmesiyle sonuçlanabilir. Ayrıyeten önümüzdeki periyotta yaşanacak fiyat düşüşünün ivmesini kaybetmesi de bekleniyor. Çünkü üreticiler üretim kısıtlamasına gitmeyi planlıyor.

Pazardaki SSD’ye geçiş tablosuna baktığımızda dizüstü bilgisayarlarda %50 oranının üzerine çıkıldığını aktaran uzmanlar önümüzdeki çeyreklerde 512 GB düzeyinin 256 GB kapasite seçeneğinin yerini almasını bekliyor.
Ek olarak 0.1 düzeyine ulaşılmasıyla 500 GB-1 TB aralığında HDD kullananların da SSD’ye geçişini tetikleyecek gelişme sonucunda SSD kullanım oranı %60-65 seviyesine ulaşacak.
 

Fiyat farkı azalıyor 

Diğer taraftan üst segment NVMe tahlilleriyle SATA tabanlı ünitelerin ortasındaki fiyat farkının %6’ya kadar düştüğünü belirten uzmanların raporuna nazaran fiyat/performans odaklı PCIe tabanlı SSD’lerle SATA SSD’ler tıpkı fiyat kulvarına girmiş durumda. Münasebetiyle önümüzdeki periyotta anakartlarda PCIe/NVMe yuvalarını daha fazla görmemiz muhtemel.

You may also like

Leave a Comment