Sony’den Samsung’a çalım: 1 inçlik ilk kamera sensörü geliyor

by Aybike Güzel
0 comment

Samsung ve Sony akıllı telefonlar için geliştirdiği kamera sensörleriyle tanınan 2 büyük teknoloji devi olurken, Samsung, rekabette Sony’nin bir adım önünde yer alıyordu. Samsung, akıllı telefon segmentinde 100 MP ve 200 MP bariyerlerini aşan ilk marka olurken, Sony’den de karşı atak geldi ve 1 inçlik ilk sensörü geliştirdiğini duyurarak Güney Koreli rakibini geride bıraktı. Japon firması, 1 inçlik bir akıllı telefon kamera sensörü olan IMX989’u piyasaya süren ilk şirket olacak.

Aslına bakarsanız Sony, daha önce telefonlarında 1 inçlik sensör kullanmıştı. Ancak bunların tümü Sony’nin dijital kameralarında kullanılan sensörlerin kırpılmış sürümleriydi. IMX989 ise, akıllı telefonlar için üretilmiş ilk 1 inçlik sensör olarak ilk olma özelliği taşıyor. Öte yandan Sony’nin 100 MP orta menzilli bir kamera sensörü üzerinde çalıştığı da biliniyor.

Samsung’un bügüne kadar ürettiği en büyük sensör ISOCELL GN2 olurken bu sensör, 1/1.12 inç optik formata ve 1.4 mikrometre doğal piksel boyutuna sahip. Ancak sızıntılara göre Samsung, bir sonraki amiral gemisi akıllı telefonu olacak olan Galaxy S23 Ultra’da ISOCELL GN2’yi değil, geliştirdiği yeni ISOCELL HP1’i kullanacak. Bu sensör de 1/1.22 inç optik formata ve 0.64 mikrometre doğal piksel boyutuna sahip 200 MP çözünürlüğünde görüntü üretebilen bir kamera sensörü olarak dikkat çekiyor.

Bu arada Sony IMX989 1 inç kamera sensörü, ilk olarak Xiaomi 12S Ultra akıllı telefonunda yer alacak. 4 Temmuz 2022 tarihinde piyasaya sürülmesi beklenen Xiaomi 12S ve Xiaomi 12S Pro ile tanıtılacak olan Xiaomi 12S Ultra, böylece 1 inçlik sensöre sahip ilk telefon olma özelliği gösterecek. Samsung Galaxy S23 Ultra’da ise bir aksilik olmazsa ISOCELL HP1’i göreceğiz.

Peki, günün sonunda hangisi kazanacak dersiniz? Sony’nin yeni IMX989 kamera sensörü mü, yoksa Samsung’un 200 MP çözünürlüğündeki kamera sensörü mü? Bunu önümüzdeki dönemde gelecek telefonlarda göreceğiz.

You may also like

Leave a Comment