Mali-G77 ile yapay zekâ süreçlerde yüzde 60 daha güzel performans

by Aybike Güzel
0 comment

İşlemci tarafından en güçlü mimarisi olan Cortex-A77’yi tanıtan ARM grafik tarafında da en güçlü unvanını elde eden Mali-G77 çekirdeğini tanıttı. Mali-G77 tekrar üretim süreci değişmeden büyük iyileştirmeler sunuyor.

ARM Mali-G77 özellikleri

ARM Mali-G77 çekirdeği firmanın yeni Valhall mimarisini temel alıyor. Bifrost sonrasında sıfırdan geliştirilen yeni mimari ile performans ve güç verimliliği kıymetlerinde adeta sıçramalar yaşanmış.

Valhall mimarisinde her shader ünitesi başına bir süreç motoru ve her süreç motoru için 32 sınır barındırıyor. Böylelikle tıpkı zar alanında Mali-G76 ünitesine nazaran yüzde 33 daha fazla süreç gücü elde ediliyor.

Diğer taraftan dörtlü desen haritalama ünitesi ile döngü başına 4 texel performans elde edildiği için desen yoğunluklu üst düzey oyunlarda Mali-G76 ünitesine nazaran iki kat daha fazla bilgi çıktısı sağlanıyor.

 

Enerji verimliliği tarafında da kıymetli gelişmeler sağlanmış ve Mali-G76 ünitesine nazaran yüzde 30 civarında daha fazla güç tasarrufu elde edilmiş. Birebir üretim sürecinde hem daha fazla performans hem de daha az güç tüketimi Valhall mimarisinin potansiyelini göstermek açısından kıymetli.

Yine yapay zekâ süreçlerinin ağır bir halde kullanılmaya başlandığı günümüzde Mali-G77 bunu da göz arkası etmemiş. Makine öğrenme süreçlerinde yonga evvelkine nazaran yüzde 60 oranında daha düzgün performans sergiliyor. Bunların hepsi bir ortaya geldiğinde ise yüzde 40 daha güzel pik grafik performansı elde ediliyor.

Her açıdan en düzgün grafik ünitesi olmaya aday Mali-G77 grafik ünitesini yıl sonundan itibaren yeni amiral gemi modellerinde görebileceğiz. Şimdilik Huawei ve HiSilicon bu yongadan faydalanacak mı bilinmiyor.

 

You may also like

Leave a Comment